Olejek miętowy właściwości, zastosowanie

olejek eteryczny miętowy

Olejek miętowy jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawanych olejków eterycznych. Trudno się temu dziwić mięta jest bardzo rozpowszechniono i już nawet jako małe dziecko doskonale wiedziałam, jak ona pachnie. A to wszystko przez to, że olejek miętowy właściwości ma bardzo szczególne i jest stosowany w medycynie od dawien dawna. Nie wyobrażam sobie, aby mogłoby go zabraknąć w mojej domowej apteczce. To must have wśród olejków eterycznych. 
 

Właściwości olejku miętowego

Na ryku dostępne są różne rodzaje olejku miętowego, ale tylko ten 100% naturalny odznacza się określonymi właściwościami. Sztucznie zapachowe olejki będą oddziaływały tylko i wyłącznie na nas zmysł powonienia. Eteryczny olejek miętowy uzyskiwany jest z liści oraz młodych pędów, kwiatów mięty pieprzowej w trakcie procesu destylacji parą wodą i odznacza się szerszym działaniem niż olejki zapachowe.
Olejek miętowy ma właściwości:
  • Antyseptyczne
  • Bakteriobójcze
  • Przeciwbólowe
  • Przeciwzapalne
  • Wykrztuśne
  • Łagodzące
  • Odświeżające
  • Kojące
  • Relaksacyjne
  • Rozkurczowe
  • Przeciwwzdęciowe
  • Pobudzające 
 
olejek miętowy

Olejek miętowy na przeziębienie

Olejek miętowy o właściwościach bakteriobójczych, przeciwzapalnych stosowany jest przy przeziębieniu, w łagodzeniu takich objawów jak: katar, kaszel czy ból zatok. Jego intensywny miętowy zapach sprawia, że łatwiej się oddycha. Co przynosi dużą ulgę. Idealnie sprawdzi się również jako środek wykrztuśny, rozrzedzający zalegającą wydzielinę. Używany jest wówczas jako dodatek do inhalacji. Wystarczy do gorącej wody dodać kilka kropli olejku miętowego i inhalować się ok. 15 minut przykrywając ręcznikiem. Ulgę można odczuć od razu, nie tylko zostanie udrożniony zatkany nos, ale również zostanie uśmierzony ból głowy, który bardzo często towarzyszy przeziębieniu.

W łagodzeniu bólu

Olejek miętowy dzięki właściwościom kojącym, redukującym ból idealnie sprawdza się, gdy cierpimy na różnego rodzaju bóle głowy czy reumatyczne. Wystarczy wsmarować w skroń kilka kropel, aby zauważyć dobroczynne działanie olejku. Poczujemy delikatne, przyjemne ciepło. Olejek może być również wsmarowywany w klatkę piersiową. Ułatwi to swobodne oddychanie. Warto jednak pamiętać, że olejki eteryczne należy ostrożnie stosować u osób, które są alergikami. Najlepiej przed zastosowaniem tej metody leczenia wykonać testy alergologiczne, aby wykluczyć uczulenie na któryś ze składników używanego przez nas olejku.

Olejek miętowy na niestrawność

Ekstrakty z liści mięty pieprzowej działają żółciopędnie, żółciotwórczo, rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Polecane są więc przy problemach gastrycznych, różnego rodzaju niestrawnościach, skurczach, mdłościach czy kolce brzusznej. Mięta zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Przypisuje się jej również pewne działanie uspokajające, co jest pomocne zwłaszcza gdy zaburzenia trawienia występują na tle nerwowym. Przeciwwskazaniami do stosowania preparatów na bazie mięty są: zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamica żółciowa, niedrożność dróg żółciowych, choroby wątroby oraz nowotwory przewodu pokarmowego. Warto też zwrócić uwagę na to, czy dany olejek jest dozwolony do użytku wewnętrznego do picia, czy tylko zewnętrznego. Zazwyczaj do spożycia polecane są krople miętowe czy herbatki do zaparzania. 
 
 

Olejek miętowy w aromatoterapii

Olejek miętowy dzięki charakterystycznemu, niezwykle świeżemu zapachowi idealnie sprawdza się do aromaterapii. Może być stosowany zarówno wieczorem przed snem, jak i rano. Niektóre źródła podają, że zbyt częste używanie olejku miętowego może spowodować zaburzenie snu, więc najlepiej stosować go w ciągu dnia. Olejek miętowy właściwości ma hamujące zmęczenie, zwiększające czujność oraz poprawiające czas reakcji. Jednym słowem pobudza cały organizm do działania.

Substancje aktywne z olejków miętowych ingerują w biochemię mózgu. Hamowanie są aktywności różnych receptorów, co ma wpływ na nasze samopoczucie. Wiele osób na pozytywne doświadczenia, z olejkiem miętowym. Ten zapach kojarzy im się z czymś przyjemnym, naturalnym. Może być stosowany podczas masażu lub podczas aromatycznych kąpieli.

Właściwości odstraszające owady oleju miętowego

Zapach olejku miętowego skutecznie odstrasza różnego rodzaju owady. Olejek miętowy dzięki temu, że zawiera liczne, skoncentrowane substancje czynne działa odstraszająco na pająki. Można przygotować taki domowy oprysk i rozpylić tam, gdzie pojawiają się najczęściej. Podobnie będzie z myszami i szczurami. Gryzonie nie tolerują zapachu mięty, który ich po prostu drażni. Olejek miętowy wchodzi również w skład naturalnych spray na komary, kleszcze czy pchły. Zamiast pryskać dzieci sztucznie, chemicznymi środkami przeciw komarom, wetrzyjmy kilka kropel olejku miętowego w ich skórę lub powierzchnię ubrań. Olejek miętowy o właściwościach odstraszających skutecznie poradzi sobie z niechcianymi intruzami.

Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Olejek miętowy na pewno przydałby mi się przy różnych bólach, dziękuję za jego polecenie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tego konkretnego olejku nie stosowałam.


    OdpowiedzUsuń