Encyklopedia kontynentów

Encyklopedia kontynentów została wydana przez Wydawnictwo SBM Sp. z o.o. w Warszawie 2016 roku., stanowi swoistą wiedzę o kontynentach, ich kulturze, regionach oraz przyrodzie. Jest to pierwsze wydanie publikacji. Jeśli szukacie ciekawej encyklopedii dla dzieci i zastanawiacie się nad zakupem książki, koniecznie przeczytajcie naszą recenzję.
 

Encyklopedia kontynentów - co zawiera - spis treści

W książce znajdziemy sporo ciekawostek z różnych kontynentów. W dziale Europa przeczytamy m.in. o Prowansji, Laponii, Maderze, Norweskich Fiordach, Metterhorn, Wyspach Owczych, Puszczy Białowieskiej czy Wieży Eiffla. W Azji o Fudżi, Wzgórzach Czekoladowych, Mount Everest czy Morzu Martwym. W Afryce o Piramidach Egipskich, Leptis Magna, Dżenne, Masajach czy Pigmejach. W dziale o Ameryce oczywiście nie mogło zabraknąć treści o Niagarze, Parku Narodowym Arches czy Białym Domu. Każdy kontynent zawiera pogrupowane informacje dotyczące panującej tam kultury, przyrody oraz ludzi. 
 


Recenzja:

Wady:

Niestety książka nas trochę rozczarowała. Sam pomysł na stworzenie takiej pozycji jest świetny. Jestem pewna, że wiele rodziców chcę przekazać swoim pociechom podstawowe informacje o świecie i kontynentach. Jeśli materiał zostanie opracowany w ciekawy sposób, na pewno zainteresuje młodego czytelnika i dostarczy mu fundamentalnej wiedzy. Mam wrażenie, że ktoś zupełnie nie przemyślał koncepcji książki. A szkoda. Owszem została ona podzielona na kontynenty, a potem na kulturę, przyrodę i ludzkie zwyczaje, ale na mapach brak jest wyszczególnionych państw.
 
Czytelnik nie dowie się jakie państwa leżą na poszczególnym kontynencie. Znajdują się tylko kontury państw. Nic to nie wnosi. Przez co zmuszeni jesteśmy do szukania takich informacji w zewnętrznych źródłach. Mamy co prawda opisy poszczególnych krain, ale znowu popełniono taki sam błąd. Brak jest podziału na kraje. 
 
O ile czytelniejsza byłaby encyklopedia, gdy materiał byłby uporządkowany według poszczególnych państw. A tak skaczemy od Prowansji, przez Laponię do Wysp Owczych nie znając ich zupełnie położenia na mapie. Rozumiem, że może chciano przez to zaakcentować, że jest to encyklopedia, a nie atlas, ale ten brak uporządkowania, logicznego składu odrzuca. Naprawdę wystarczyłaby krótka wzmianka na marginesie, o jakim kraju mowa oraz gdzie się znajduje i byłoby dużo lepiej. 
 


Zalety:

Nie mamy zastrzeżeń co do samej treści. Publikacja dostarcza ciekawych, ogólnych informacji. Niestety encyklopedię trzeba czytać z dobrymi mapami – atlasami porządkując młodemu czytelnikowi wiedzę. 
 
Na plus są zdjęcia, duży format encyklopedii oraz twarda oprawa. Okładka jest przepiękna. Uznanie dla grafika. Sugeruje, że zawiera wysokiej jakości treści. 
 
Może dla tego skusiliśmy się na zakup też książki. Publikacja kupiona w księgarni online, więc nie można było ocenić wcześniej jej jakości. Nie zawsze trzeba oceniać książkę po okładce. Mam nadzieję, że kolejne wydanie będzie bardziej udane i zostaną poprawione tak rażące błędy. Osobiście mam mieszane odczucia wobec publikacji. Mogę ją polecić tylko jako uzupełnienie dobrej jakości atlasu – map. Bez nich potencjał encyklopedii będzie niewykorzystany.