Jakie uszczelki do okien pcv?

jakie uszczelki do okien pcv

Uszczelki do okien stosowane są w celu poprawienia szczelności całej konstrukcji okiennej. Mimo że okna plastykowe są fabrycznie uszczelnione, z czasem ulegają rozszczelnieniu, przez co nie tylko zmniejsza się komfort cieplny w danym pomieszczeniu, ale również zwiększa poziom hałasu dobiegającego z zewnątrz. Konieczna jest więc wymiana bądź dodatkowe uszczelnienie. Jakie uszczelki do okien pcv wybrać?  Sprawdź najlepsze rozwiązania poprawiające izolację okna.

Wybieramy uszczelki do okien plastikowych — o czym warto pamiętać

Okno można uszczelnić na dwa sposoby:

  • wykorzystując uszczelki samoprzylepne do okien pcv,
  • wymieniając fabryczne uszczelki w oknie.
Pierwszy ze sposobów nie jest zbyt wymagający.  Na rynku dostępne są gotowe uszczelki samoprzylepne do okien pcv, które są dość proste w montażu i nie wymagają ingerencji w konstrukcję okna. Uszczelki naklejamy na oczyszczoną ramę okienną pomiędzy ościeżnicą a ramą wewnętrzną. W razie potrzeby łatwo można je potem usunąć. Nie poleca się naklejania uszczelek na ramę zewnętrzną okna ze względu na możliwość uszkodzenia samej uszczelki przez deszcze, mróz cy słońce, jak i ramy okiennej. Klej zawarty w uszczelce może być potem trudny do usunięcia.  Na rynku dostępne są uszczelki piankowe, silikonowe czy typu termoplastik. To jaką uszczelkę wybierzesz zależy od stopnia nieszczelności okna.

Wymiana uszczelek w oknach pcv jest już nie co bardziej skomplikowane, ponieważ wymaga znajomości marki kształtowników, z jakich je wykonano. Jeśli znasz model okna, a nawet więcej masz jeszcze dokumenty ze specyfikacją zakupu, na pewno znajdziesz informację na temat samej uszczelki oraz marki okna. Dzięki temu będziesz mógł kupić dedykowaną uszczelkę do danego modelu. Wtedy zyskasz pewność, że produkt będzie perfekcyjnie dopasowany i idealnie spełni swoją funkcję uszczelniającą.

Jeśli jednak nie posiadasz symbolu uszczelki, możesz zdecydować się na uszczelki do okien uniwersalnych.  Uszczelkę do okna pvc wybierzesz na  podstawie kształtu oraz dokładnych wymiarów. Na początku musisz sprawdzić, do jak wielkich szczelin uszczelka została przygotowana. A potem jaką ma szerokość, wysokość oraz długość całkowitą. Wszystkie wartości podawane są w milimetrach. Pomocny może się okazać wzornik do uszczelek. 

 
wymiana uszczelek w oknie

Jakie uszczelki do okien pcv?

Decydując się na wymianę uszczelek w oknach musisz określić rodzaj czy symbol uszczelki. Pamiętaj jednak, że każdy produkt charakteryzuje się różnym materiałem wykonania. Tworzywo, z jakiego została wykonana uszczelka, jest niezwykle istotne, gdyż od niego zależy odporność i wydajność całej uszczelki. Dlatego można wyróżnić:
  • uszczelki EPDM – zdecydowanie najlepsze uszczelki do okien pcv, bardzo nowoczesne produkty mają w swojej konstrukcji dodatkową komorę powietrza. Są wytrzymałe, nie pękają, a przy tym elastyczne nawet przy przypadku działania niskich czy wysokich temperatur. Łatwo się je montuje. Jakość idzie w parze z wyższą ceną. 
  • uszczelki gumowe – są dość powszechnie dostępne, elastyczne, dzięki temu dobrze dopasowują się do wszelkich szczelin. Nie zawsze jednak mają wysoką wytrzymałość mechaniczną.
  • uszczelki PVC – zaletą jest dość przystępna cena. Odpowiednio wyprofilowane dobrze przylegają do uszczelnianych okien, ale nie są zbyt elastyczne. Mogą się dość szybko odkształcać na skutek działania czynników zewnętrznych czy częstego otwierania i zamykania okien.
  • uszczelki PU (poliuretanowe) – bardzo elastyczne, dobrze dopasowują się do powierzchni uszczelniającej. Lepiej je stosować w przypadku niewielkich nieszczelności na niewielkich obszarach okna.
  • uszczelki silikonowe – bardzo dobrze przylegają do danych powierzchni, szybko się niszczą przy silnym rozciąganiu.

Gdzie kupić uszczelki do okien plastikowych?

Zarówno uszczelki samoprzylepne do okien, jak i te do wymiany w konstrukcji okna możesz kupić wygodnie w sklepach online, bez konieczności wychodzenia z domu i szukania w punktach u producenta okien. Sklepy oferują uszczelki na wymiar – metry. Produkt wysyłany jest w jednym kawałku. Musisz więc samodzielnie dociąć uszczelkę do wymiarów okna. Oczywiście możesz się zwrócić do sklepu o docięcie na wymiar danego okna, co jest dość ryzykownym posunięciem, zwłaszcza że nie wiesz jaką ilość zużyjesz podczas montażu. Najlepszym sposobem jest zamówienie kilku metrów w jednym kawałku z solidnym zapasem. 

 

 

Prześlij komentarz

0 Komentarze