Ile prądu zużywa lodówka miesięcznie?

Ile prądu zużywa lodówka miesięcznie

Stale rosnące ceny energii elektrycznej  zmuszają do różnych refleksji na przykład na temat zużycia prądu przez poszczególne sprzęty gospodarstwa domowego. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, ile prądu zużywa lodówka miesięcznie to, trafiłeś idealnie. Nie tylko udzielimy Ci odpowiedzi o pobór prądu przez lodówkę, ale również podpowiemy, jak obliczyć zużycie samodzielnie.  

Lodówka zużycie prądu na miesiąc

Tak naprawdę nie da się określić dokładnie, ile prądu zużywa lodówka miesięcznie, możemy to zrobić tylko orientacyjnie, A wszystko to dlatego, że istniejesz szereg dodatkowych czynników, które zamieszczają bądź zwiększają pobór energii. Wystarczy, że uszczelki w naszej lodówce będą nieszczelne albo ustawimy niższą temperaturę chłodzenia, aby lodówka pobierała więcej prądu. Każdorazowe otwarcie drzwi urządzenia powoduje również, że do środka napływa ciepłe powietrze i uruchamia się termostat.

Ile prądu miesięcznie zużywa lodówka?

Jeśli chcesz wiedzieć, ile prądu zużywa lodówka miesięcznie, możesz to samodzielnie obliczyć, korzystając z wartości rocznego zużycia energii podanej na etykiecie energetycznej lodówki przez producenta. Wartość wystarczy pomnożyć przez cenę prądu i podzielić na 12 miesięcy.


Zużycie m-c lodówka jednodrzwiowa z zamrażalnikiem

Przykład 1
W klasie C
Zużycie energii [kWh/rok]: 180
Cena prądu 1 kWh: 0,75 zł

Zatem miesięczne zużycie prądu lodówka wynosi (180 x 0,75 zł) : 12 = 11,25 zł

 
Przykład 2
W klasie F
Zużycie energii [kWh/rok]: 283
Cena prądu 1 kWh: 0,75 zł

Zatem miesięczne zużycie prądu lodówka wynosi (234 x 0,75 zł) : 12 = 17,69 zł

 


Zużycie m-c lodówka dwudrzwiowa – Side by side


Przykład 3
Lodówka Side by Side w klasie C
Zużycie energii [kWh/rok]: 225
Cena prądu 1 kWh: 0,75 zł
 

Zatem miesięczne zużycie prądu lodówka wynosi (225 x 0,75 zł) : 12 = 14,06 zł 

 
Przykład  4
Lodówka Side by Side w klasie F
Zużycie energii [kWh/rok] 409
Cena prądu 1 kWh: 0,75 zł

Zatem miesięczne zużycie prądu lodówka wynosi (409 x 0,75 zł) : 12 = 25,56 zł

Oczywiście te wyliczenia są przykładowe, sam musi je wykonać na podstawie specyfikacji Twojej lodówki. To jednak pokazuje, jak różne jest miesięczne zużycie prądu w zależności od klasy energetycznej. Już różnica w samym modelu – lodówka jednodrzwiowa czy dwudrzwiowa powoduje, że za prąd płacimy na miesiąc nawet o 3 czy nawet 5 zł więcej.

Potrzebujesz dokładniejszych pomiarów lub nie posiadasz etykiety produktu, możesz sprawdzić, ile prądu zużywa lodówka, za pomocą  watomierza — miernika energii elektrycznej. Urządzenie podłącza się do gniazdka i następnie do niego podpina się lodówkę. Watomierz to koszt ok. 50 złotych a pozwala na bardziej precyzyjne wskazanie ilości zużytej energii kWh i kosztów energii w danym miesiącu.

Podsumowanie – ile prądu zużywa lodówka miesięcznie

Lodówka jednodrzwiowa z zamrażalnikiem w klasie C 15 kWh/m-c, w klasie E nawet 24 kWh/m-c. Kosztuje to miesięcznie około 11 zł – 18 zł. W przypadku modelów dwudrzwiowych side by side może wynosić  nawet 34 kWh/ m-c, czyli jakieś 26 zł. 

 

 

Prześlij komentarz

0 Komentarze