Mieszkanie na parterze – opinie, wady i zalety

Mieszkanie na parterze ma swoje plusy i minusy i nic dziwnego, że wiele osób przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej stara się poznać opinie na jego temat. Zakup nowej nieruchomości to poważna decyzja finansowa, która wymaga rozważenia wielu aspektów i z pewnością nie może być podjęta pochopnie. Sprawdziliśmy, jakie opinie przeważają wśród mieszkańców, czy warto wybrać mieszkanie na parterze.

Mieszkanie na parterze wady i zalety

Zalety mieszkania na parterze

Łatwy dostęp

Jedną z najczęstszych zalet wymienianych przez użytkowników parteru jest ławy i szybki dostęp do mieszkania. Mieszkanie na parterze ułatwia przemieszczanie się z zakupami, wózkiem dziecięcym czy rowerem. Osoby starsze, rodziny z małymi dziećmi czy osoby z ograniczeniami ruchowymi z pewnością docenią ten fakt. Wybierając mieszkanie na parterze, ma się lepszy dostęp do mieszkania, dzięki temu uniknie się konieczności nadmiernego dźwigania ciężkich materiałów remontowych czy innych elementów wyposażenia. W blokach obowiązuje zakaz korzystania z windy w celu przewożenia materiałów remontowych. Windy są zaprojektowane z myślą o bezpiecznym przewożeniu pasażerów, a nie ciężkich czy niebezpiecznych przedmiotów. Przewożenie dużych materiałów może zwiększać ryzyko wypadków lub obrażeń osób korzystających z windy. Wiele wspólnot w celu respektowania zakazu celowo blokuje windę aż do zakończenia remontu przez większość mieszkańców.

Brak konieczności korzystania z windy czy schodów

Mieszkanie na parterze jest idealnym rozwiązaniem dla tych mieszkańców, którzy nie lubią jazdy windą. Dla osób wrażliwych jazda windą może być nieprzyjemnym doświadczeniem zwłaszcza podczas startu i zatrzymywania się. Jest to idealny wybór dla osób cierpiących na klaustrofobię, czyli lęk przed zamkniętymi przestrzeniami. Nie trzeba korzystać z windy, więc ogranicza się dyskomfort podczas przebywania w zamkniętej przestrzeni, szczególnie gdy jest ona mała lub zatłoczona. Mieszkając na parterze, nie trzeba martwić się awarią związaną z jej funkcjonowaniem.

Dostęp do ogrodu lub podwórka

Wiele mieszkań na parterze ma bezpośredni dostęp do ogrodu lub podwórka, co może być atrakcyjne dla osób ceniących kontakt z naturą. Mieszkanie na parterze z ogródkiem stanowi idealne przedłużenie przestrzeni mieszkalnej. To szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla osób ceniących kontakt z naturą i chcących korzystać z prywatnego terenu na świeżym powietrzu. Ogródek dostępny dla jest tylko dla mieszkańców parteru, co tworzy atmosferę większej prywatności i intymności. Dla wielu osób jest to jeden z głównych atutów mieszkania na parterze.

Wady mieszkania na parterze

Mniejsza prywatność

Spojrzenia przechodniów i mniejsza prywatność to główne minusy mieszkania na parterze, według opinii użytkowników takich lokali. Parter ma zazwyczaj bezpośredni dostępu do przestrzeni zewnętrznej, takiej jak chodniki, ulica czy inne miejsca publiczne. Mieszkanie może być bardziej narażone na spojrzenia przechodniów, co wpływa na poziom prywatności. Konieczne jest montowanie rolet bądź zasłon. Mimo że mieszkania na wyższych kondygnacjach są naturalnie bardziej oddalone od oczu przechodniów, ale również wymagają montażu rolet czy zasłon w celu zapewnia większą prywatność zwłaszcza po zapadnięciu zmroku.

Mniejsze bezpieczeństwo

Istnieje większe ryzyko kradzieży lub włamania w przypadku mieszkań na parterze, zwłaszcza jeśli okna nie są zabezpieczone. Mieszkania na parterze są bardziej widoczne dla przechodniów, co oznacza, że potencjalni złodzieje mogą zauważyć, co dzieje się wewnątrz, a także zorientować się, czy mieszkańcy są obecni, czy nie. Aby zminimalizować ryzyko kradzieży lub włamania w mieszkaniu na parterze trzeba będzie podjąć dodatkowe środki ostrożności.

Hałas z ulicy i od sąsiadów

Mieszkanie na parterze może być bardziej narażone na hałas z zewnątrz, zwłaszcza jeśli znajduje się przy ruchliwej ulicy. Ta wada mieszkania na parterze jest bardzo często wymieniana przez mieszkańców. Należy jednak pamiętać, że dużo zależy od samej okolicy i usytuowania budynku. Z pewnością należy przeanalizować hałas z innych pięter budynku. Może on negatywnie wpływać na komfort mieszkania na parterze. Odgłosy rozmów, telewizora, muzyki, czy innych codziennych czynności mogą przenikać do mieszkań na niższych kondygnacjach, zwłaszcza jeśli budynek jest cechuje się słabą izolacją.

Ryzyko wilgoci

Mieszkanie na parterze może być bardziej narażone na wilgoć związaną z kontaktem z ziemią. Wybierając jednak nowoczesne budownictwo, zazwyczaj nie będzie takiego problemu, ponieważ w podziemiach będzie znajdował się garaż czy komórki lokatorskie, które będą stanowiły dodatkową izolację.

Utrata ciepła

Mieszkania na parterze, szczególnie te położone od strony zewnętrznej budynku, mogą doświadczać większej utraty ciepła przez ściany zewnętrzne w porównaniu do mieszkań na wyższych piętrach. To wynika z bezpośredniego kontaktu z chłodniejszym otoczeniem, takim jak gleba czy otoczenie zewnętrzne. Bezpośredni kontakt z podłożem może wpływać na utratę ciepła poprzez fundamenty. W przypadku słabej izolacji fundamentów ciepło może przenikać na zewnątrz, a zimno dostawać się do wnętrza mieszkania. Jeśli budynki są słabo izolowane, ciepło może przemieszczać się przez ściany, podłogi i sufit, przyczyniając się do utraty energii termicznej.

Podsumowanie: Czy warto kupić mieszkanie na parterze?

Opinie na temat mieszkania na parterze są bardzo zróżnicowane i często zależą od indywidualnych preferencji, doświadczeń oraz potrzeb samych mieszkańców. Jest to naturalne, ponieważ inne priorytety będzie miała rodzina z małym dzieckiem, a inne singiel czy osoba w podeszłym wieku. Do wyboru mieszkania na parterze, zachęcająca łatwość dostępu do mieszkania, atrakcyjna cena oraz możliwość posiadania własnego ogródka czy patio. Niektóre wady mieszkania na parterze zależą od samej lokalizacji budynku czy użytych technologii. Nowoczesne rozwiązania, szczególnie w zakresie izolacji cieplnej, ochrony przeciwwłamaniowej sprawiają, że wady mieszkania na parterze nie są już tak bardzo istotne jak kiedyś.Prześlij komentarz

0 Komentarze