Jak wybielić zęby sodą?

jak wybielić zęby sodą

Śnieżnobiałe zęby to marzenie każdego z nas. Dzięki temu nasz uśmiech wygląda pięknie i promiennie. Nie każdego jednak stać na profesjonalne zabiegi wybielające w gabinetach stomatologicznych, które kosztują kilkaset złotych. Dostępne w drogeriach produkty nie koniecznie są skuteczne i bezpieczne dla naszego szkliwa. W pierwszej kolejności sięgamy więc po domowe sposoby na wybielenie zębów. Jednym z nich soda oczyszczona. Pokażę Wam krok po kroku jak wybielić zęby sodą

Wybielanie zębów sodą – krok po kroku 

Soda oczyszczona znana jest ze względu na swoje szczególne właściwości. Znalazła zastosowanie w kuchni, medycynie, a nawet kosmetyce. Znana jest jako jeden z zamienników drożdży i proszku do pieczenia. Wchodzi w skład wielu wybielaczy i proszków do prania. Już nasze babcie używały jej do wybielania zębów w domu. Soda jest substancją żrącą i to właśnie dzięki temu posiada swoje szczególe działanie czyszczące. Doskonale naturalizuje kwasy i wszelkie niepożądane zapachy. Aby wybielić zęby sodą musisz: 
 
 

1. Kup nowe opakowanie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona to podstawowy produkt, który większość z nas ma w domu. Musimy jednak pamiętać, aby do wybielania użyć sody z nowootwartego opakowania. Niestety bardzo często zdarza się tak, że otwieramy opakowanie sody oczyszczonej, zużywamy tylko jedną łyżeczkę np. do ciasta, a potem pozostałość zawijamy i chowamy na następny raz. Potem się jednak okazuje, że kolejny raz używamy sody za kilka tygodni. Po tym czasie naprawdę nie ma się pewności, czy soda wciąż nadaje się do użycia. Soda doskonale pochłania też zapachy, mogła więc wchłonąć wilgoć z szafki czy inne wonie. Oczywiście można sprawdzić, czy soda jest dobra do użycia, dodając ją do octu. Jeśli pojawią się bąbelki wszystko jest w porządku. Ja zdecydowanie polecam zakup nowego opakowania sody. Koniecznie sprawdzamy datę przydatności produkty przed zakupem. 

2. Sporządź pastę z sody do wybielania

Generalnie jest kilka przepisów na pastę z sody. Najprościej pastę przygotować w ten sposób. 1 łyżeczkę sody oczyszczonej mieszamy z 1 łyżeczką przegotowanej i schłodzonej wody. Jeśli lubimy gęstszą pastę, możemy też zrobić roztwór w proporcjach 2 : 1, czyli 2 łyżki sody z 1 łyżką wody. Za każdym razem przygotowujemy nową pastę, nie ma możliwości magazynowania pasty na kolejny dzień. Zawsze gdy nam coś zostanie możemy sporządzić domowy peeling, dodając ją do ulubionego żelu do twarzy.

jak wybielić zęby sodą oczyszczoną


3. Szczotkuj delikatnie zęby

Pastą przygotowaną według powyższego przepisu delikatnie szczotkuj zęby. Pamiętaj, aby nie tego zbyt mocno, najlepiej kulistymi ruchami, ponieważ można uszkodzić szkliwo na zębach. Można też przetrzeć zęby pastą za pomocą opuszków palców. Osoby, które nie chcą używać szczoteczki mogą pastą z sody smarować zęby, coś na zasadzie maseczki i pozostawić ją na ok. 2 - 3 minuty, a potem spłukać wodą. Sami widzicie, sposobów użycia pasty z sody do wybielania jest bardzo dużo.


wybielanie zębów sodą

Jak długo szczotkować zęby sodą? 

I tutaj opinie są podzielone. Jedni polecają szczotkowanie co drugi dzień, przez okres co najmniej 2 tygodni. Inni są bardziej wstrzemięźliwi i zalecają mycie zębów sodą raz na tydzień, aż do uzyskania pożądanych efektów. Musicie więc sami zdecydować, jak długo to robić. Należy jednak pamiętać, że soda to również materiał ścierny i możemy jej granulkami zniszczyć szkliwo. We wszystkim zalecany jest więc umiar i cierpliwość, bo efekty wybielania sodą będą zależy od różnych czynników np. pitych napoi czy spożywanych pokarmów. 
 
wybielanie zębów sodą oczyszczoną
 

4. Płucz zęby sodą 

Płukanie zębów sodą to świetny sposób na zachowanie białych zębów. Nawet najbardziej efektywne wybielanie, nie zagwarantuje nam że nasze zęby już zawsze pozostaną białe. Istnieją czynniki, które wpływają na kolor naszych zębów. Najczęstsze z nich to picie dużych ilości kawy, herbaty czy palenie papierosów. Warto też pamiętać, o czynnikach na które nie mamy wpływu tj. o naszym wieku czy przyjmowanych lekach. 

Płukanie zębów sodą pomoże nam w przedłużeniu efektu wybielania zębów sodą. Dodatkowo soda oczyszczona nadaje się idealnie, aby pozbyć się porannego nieświeżego oddechu. Skutecznie zneutralizuje zapachu czosnku, cebuli czy innych nieprzyjemnych zapachów pochodzących z ust. Płyn do płukania tak jaki i pastę możemy przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy wsypać około 1 łyżeczki sody oczyszczonej do 1 szklanki wody i mieszać, aż do całkowitego rozpuszczenia. Tak przygotowanym płynem płukany zęby, po każdym myciu zębów pastą z fluorem. 

Sami widzicie, jeśli szukamy sposobu na to jak wybielić zęby sodą, to zastosowanie wyżej wymienionych sposobów może nam w tym faktycznie pomóc. Jednak musimy też pamiętać, że aby utrzymać piękne i zdrowe zęby, nie należy traktować sody oczyszczonej jako jedynego produktu do codziennej higieny jamy ustnej. Soda przecież nie zawiera fluoru, który wzmacnia zęby i zapobiega rozwijaniu się próchnicy. Konieczne jest też używanie nitki dentystycznej, w celu pozbycia się kamienia wokół zębów. Nie stosowałabym tej metody przy przypadku noszenia aparatu ortodontycznego. Z wybielaniem w tym przypadku lepiej poczekać aż lekarz zdejmie aparat.

Prześlij komentarz

0 Komentarze