Jak usunąć kamień z aparatu ortodontycznego ruchomego?

jak usunąć kamień z aparatu ortodontycznego sodą

Kamień na aparacie ortodontycznym przyjmuje postać białego nalotu na jego powierzchni. Niestety zarówno specyficzny mikroklimat w jamie ustnej, jak i przechowywanie aparatu w wodzie sprzyja powstawaniu osadu. Nie wygląda to estetycznie i z czasem utrudnia jego użytkowanie - wyprostowanie zębów. Na szczęście w prosty sposób jak usunąć kamień z aparatu ortodontycznego ruchomego. Mamy do dyspozycji zarówno gotowe produkty, jak i domowe sposoby, które są równie skuteczne. 
 

Domowe sposoby na czyszczenie aparatu ortodontycznego

Dokładne oczyszczenie aparatu ruchomego przed każdym użyciem zapobiega kłopotom higienicznym w jamie ustnej. Chroni również przed przykrym zapachem urządzenia i osadzaniu się na nim kamienia. Czasami jednak to nie wystarczy. Z czasem na aparacie pojawia się biały nalot, szczególnie dolny aparat ruchomy jest podatny na powstawanie osadu. Na rynku dostępne są gotowe odkamieniacze do aparatów ortodontycznych, zanim jednak po nie sięgniemy, warto spróbować ogólnodostępnych domowych sposobów, które są bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Nawet jeśli na aparacie nie ma widocznych śladów osadu, warto profilaktycznie czyścić go z kamienia przynajmniej raz na 2 tygodnie. Dzięki temu zapobiegniemy niepożądanym skutkom.

czyszczenie aparatu octem

Czyszczenie aparatu ortodontycznego octem

Jedną z metod wartych uwagi, jest użycie roztworu octu. Odkamienianie aparatu ortodontycznego octem jest jedną z najefektywniejszych i najtańszych metod pozbycia się kamienia domowymi sposobami. Sposób ten jest banalnie prosty i mało inwazyjny. Rozcieńczamy ocet w goręcej wodzie w proporcjach 1:1, czyli np. ¼ szklanki octu plus ¼ szklanki wody. Do tak przygotowanej mieszanki wrzucamy aparat ruchomy na ok. 1 godzinę. Musimy jednak pamiętać, że zapach octu jest dość ostry i nieprzyjemny zwłaszcza zmieszany w ciepłej wodzie. Stąd warto odstawić roztwór w miejsce, które łatwo będzie można potem wywietrzyć.Czyszczenie aparatu ortodontycznego sodą

Soda oczyszczona to kolejny produkt, który można użyć do usuwania kamienia z aparatu. Jest ogólnodostępna i na pewno każdy mamy ją w swojej kuchni. Nie zaleca się jednak robienia pasty z sody i tak czyszczenia aparatu. Aparat ruchomy wykonany jest z akrylu, a soda podobnie, jak inne substancje ścierne może uszkodzić powierzchnię, zarysowując ją. Powstałe mikroszczeliny będą doskonałym miejscem dla rozwoju bakterii.

Do czyszczenia wykorzystujemy roztwór sody. Do 120 ml wody wsypujemy 3 łyżeczki sody oczyszczonej, mieszany do całkowitego rozpuszczenia. Aparat umieszczamy w roztworze na ok. 6 godzin. W tym czasie kamień powinien zostać rozpuszczony. Resztki osadu z trudno dostępnych miejsc z powodzeniem usuniemy za pomocą szczoteczki z miękkim włosiem. Dla wzmocnienia efektu można połączyć sodę z octem. Płyn będzie się pienił, dobrze więc wykorzystać wysoki pojemnik, który uniemożliwi, jego wydostanie się na zewnątrz.

Czyszczenie aparatu ortodontycznego ruchomego kwaskiem cytrynowym

Aparat ruchomy możemy wyczyścić również specyficzną substancją żrącą, jaką jest kwasek cytrynowym. W tym celu przygotowujemy również roztwór wody i kwasku cytrynowego. Do pół szklanki ciepłej wody wsypujemy 3 łyżeczki kwasku cytrynowego, dokładnie mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia. Aparat w roztworze umieszczany na ok. 2-3 godziny. Potem wyjmujemy i oczyszczamy szczoteczką z miękkim włosiem. Niektórzy zastępują kwasek cytrynowy sokiem z cytryny, która jest całkowicie bezpiecznym i naturalnym rozwiązaniem o podobnym działaniu.


Tabletka do czyszczenia protez

Na rynku dostępne są specjalne produktu umożliwiające usunięcie kamienia z aparatu ortodontycznego. Wystarczy kupić tabletki do czyszczenia protez, które działają jako odkamieniacz do aparatu ortodontycznego. Jedną tabletkę rozpuszczamy w pół szklance ciepłej wody. Tak ilość wystarczy, aby cały aparat był w niej zanurzony. Pozostawiamy go przynajmniej 15 minut w roztworze. Potem można wyczyścić konstrukcję miękką szczoteczką. Po oczyszczeniu dokładnie wypłukujemy aparat pod wodą, tak, aby pozbyć się pozostałości roztworu. Niektórzy niechętnie sięgają po tego typu produkty. Mimo wszystko tabletki do czyszczenia to chemia, która przecież może negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie, zwłaszcza jeśli nie zostanie odpowiednio wypłukana z aparatu.

Podsumowując, do usunięcia kamienia z aparatu ortodontycznego ruchomego możemy wykorzystać domowe sposoby takie jak: roztwory z sody, octu, kwasku cytrynowego, soku z cytryny oraz specjalistyczne produktu do odkamieniania w postaci tabletek do czyszczenia protez. Wszystkie rozwiązania są tak samo skuteczne i pozwalają na szybkie usunięcie osadu z aparatu przez jego rozpuszczenie. 
 
 

Prześlij komentarz

0 Komentarze