Lęk przed dentystą — jak sobie z nim poradzić

Każdy człowiek czegoś się boi. Poniekąd wynika to z naszej natury. Lęk, strach pełni funkcję ochronną. Niekiedy niestety jest tak silny, że nas paraliżuje, nie pozwala nam podjąć działania. Wizyta u dentysty u bardzo wielu osób wywołuje strach. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby skutecznie zmniejszyć objawy leku lub całkowicie się go pozbyć.
 
Lęk przed dentystą najczęściej spowodowany jest faktem, że tak naprawdę nie wiemy, czego możemy się spodziewać. Boimy się bólu związanego z leczeniem zębów czy ich wyrywaniem, samej osoby lekarza, jak również naszych reakcji na poszczególne zabiegi dentystyczne. Co więc zrobić?

1. Wybierz odpowiedniego dentystę

Jedną ze skutecznych metod radzenia sobie z lękiem jest wybór odpowiedniego lekarza. Już sama świadomość, że idziemy do osoby, która jest profesjonalna w swoim fachu, a jednocześnie posiada życzliwy stosunek do pacjenta, powodują, że nasze obawy się zmniejszają. Atmosfera panująca w gabinecie dentystycznym jest niezwykle ważna. Bardzo często strach przed dentystą jest również strachem przed daną osobą. Boimy się, czy dentysta będzie odpowiednio delikatny, czy empatyczny. Warto zapisać się do takiego stomatologa, który cieszy się pozytywnymi opiniami.

Przed wizytą zróbmy mały wywiad wśród znajomych. Kogo polecają, jakie mają odczucia po wizycie u danego dentysty. Z pewnością pomoże nam to zbudować jakiś obraz, w jakiej atmosferze będzie przebiegać nasza wizyta. Stomatolog, do którego się wybierzemy, powinien być osobą cierpliwą, życzliwą, empatyczną. Co więcej, powinien rozumieć nasze emocje i nie ignorować ich. Niektóre osoby posiadają swoiste dar rozładowywania napięcia przez życzliwy uśmiech czy żartobliwą postawę. Jest to niezwykle istotne. Wizyta u dentysty powinna przebiegać w jak najlepsze i komfortowej atmosferze.

2. Bądź świadomy przebiegu leczenia

Każdy zabieg dentystyczny przebiega według określonego schematu. Przykładowo leczenie ubytków poprzedzone jest czyszczeniem zęba – borowaniem. Podobnie jest z lakowieniem zębów czy ekstrakcją zęba. Przed wizytą dobrze wiedzieć co nas będzie czekać, dzięki temu łatwiej przebrniemy przez poszczególne etapy leczenia. Warto też wiedzieć, ile trwa wizyta u dentysty. Musimy się psychicznie nastawić na to, ile czasu przyjdzie nam spędzić na fotelu dentystycznym. 

3. Proś o znieczulenie

Najczęściej lęk przed dentystą jest wynikiem lęku przed bólem. Musimy pamiętać, że obecnie w każdym gabinecie dentystycznym jest dostępne leczenie ze znieczuleniem. Wizyta u stomatologa nie musi się kończyć cierpieniem. Decydując się na znieczulenie, nie tylko sami zapewniamy sobie pewien komfort, ale również ułatwiamy pracę dentyście. Mniej ślinimy się, co pozwala na szybsze wykonanie zabiegu. Dostępne są różne rodzaje znieczuleń dentystycznych, dzięki temu lekarz dobierze odpowiedni środek do naszej sytuacji. Znieczulenie przestaje działać po około dwóch godzinach. Potem nasze czucie wraca do normy. 

4. Odpręż się przed wizytą 

Wiele osób potwierdza, że największy lęk przed dentystą czuję w poczekalni. Ten czas rzeczywiście bywa bardzo stresujący. Myślimy o tym, co się za chwilę wydarzy. Potem okazuje się, że strach mija wraz z zajęciem miejsca na fotelu dentystycznym. Warto w oczekiwaniu na wizytę odprężyć się. Wiele osób w tym celu słucha ulubionej muzyki czy rozmawia ze znajomymi przez telefon. Zauważmy, że w wielu gabinetach podczas wizyty włączone jest radio. To w pewien sposób pomaga nam oderwać się od trwającego właśnie zabiegu.

5. Rozmawiaj z dentystą

Warto przed wizytą powiedzieć lekarzowi o swoich obawach. Najczęściej wynikają one z nie wiedzy albo błędnych przekonań. Dentysta powinien wyjaśnić nam nurtujące nas kwestie. Co więcej, dobry lekarz, bardzo często mówi do pacjenta, odwracając jego uwagę od samego zabiegu. Szczególnie możemy to zaobserwować podczas wizyty dziecka u dentysty. Stomatolog dużo mówi do malucha, uspokajając go w te sposób. Możemy poprosić lekarza, aby w trakcie leczenia o ile jest to możliwe, mówił do nas, na jakim etapie jest leczenie, co w danej chwili jest lub będzie wykonywanie.

Jestem pewna, że jeśli dostosujesz się przynajmniej do części zawartych powyżej wskazówek, twój lęk przed dentystą zmniejszy się lub zniknie całkowicie. Warto sobie uświadomić, że wizyty są koniecznością, którą i tak nie unikniemy.

Prześlij komentarz

0 Komentarze