Jak rozpoznać aloes leczniczy?

aloes leczniczy
Aloes leczniczy drzewiasty (Aloe arborescens)

Aloes jest powszechnie znaną rośliną o szczególnych właściwościach prozdrowotnych. Szczególnie ceniony jest za działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne. Może być spożywany doustnie jako sok bądź też stosowany zewnętrznie w formie maści, żeli czy mleczek aloesowych. Bez problemu jako roślinę można go uprawiać w warunkach domowych. Ten jednoliścienny sukulent liczy ponad 550 gatunków, różniących się między sobą właściwościami. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jak rozpoznać aloes leczniczy wśród tylu różnych odmian.


Aloes – odmiany

Szacuje się, że tylko 20 gatunków aloesu wykazuje właściwości lecznicze. Wszystkie gatunki aloesów, poza jednym wyjątkiem są chronione przepisami CITES - Konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Oznacza to, że tak naprawdę mamy ograniczone możliwości zakupu różnych odmian, gdyż taki handel jest zwyczajnie zabroniony. Bardzo często spotykamy się z aloesem drzewiastym, zwyczajnym, uzbrojonym czy ościstym. Aloes uzbrojony (Aloe ferox) posiada gęste, czerwonawe kolce umiejscowione zarówno na brzegach, jak i również na płaskiej stronie liści. Aloes ościsty (Aristaloe aristata) ma charakterystyczne białe, włosowate kolce zlokalizowane na liściach. Niezwykle ozdobny wygląd będzie posiadał również aloes tygrysi (Aloe variegata) oraz aloes niski (Aloe humilis). 

 

Aloes leczniczy (Aloe Vera)

Jak rozpoznać aloes leczniczy?

Aloesem o właściwościach leczniczych będzie tylko aloes zwyczajny oraz aloes drzewiasty. Tylko te dwie odmiany są wykorzystywane przez przemysł farmaceutycznych do produkcji maści, żelów, soków z aloesu. Posiadają szczególne właściwości prozdrowotne, które zostały potwierdzone licznymi badaniami.


Aloes zwyczajny (Aloe vera) w przeciwieństwie do reszty odmian nie podlega ochronie. Posiada charakterystyczne grube, mięsiste liście o podłużnym kształcie. Na brzegach liści obecne są słabo wykształcone kolce. Roślina osiąga maksymalnie 90 cm wysokości. Może kwitnąć, ale w uprawie w domu zdarza się to dopiero po kilku latach bądź wcale.


jak rozpoznać aloes leczniczy
Aloes leczniczy zwyczajny (Aloe Vera)
 

aloes leczniczy
Aloes leczniczy drzewiasty
 
Aloes drzewiasty (Aloe arborescens) w warunkach naturalnych występuje w Afryce. Źródła podają, że jest on najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem ze wszystkich odmian aloesu. Aloes leczniczy możemy rozpoznać po charakterystycznych liściach zakończonych kolczastymi wypustkami. Aloes ma postać rozgałęzionego krzewu z łodygą i podłużnymi, mięsistymi, sztywnymi liśćmi pokrytymi na brzegach kolcami. Liście gromadzą w sobie znaczne ilości wody. Możemy się o tym przekonać, przecinając je na połowę. Aloes leczniczy drzewiasty jest mało wymagającą rośliną doniczkową w uprawie. Doskonale znosi brak wody, dlatego dedykowany jest wszystkim zapominalskim. Najlepiej czuje się na parapecie od strony wschodniej czy zachodniej. U mnie rośli również od widnej północy i również ma się świetnie. Tak naprawdę, aby go uśmiercić trzeba mieć wyjątkowy talent do przelewania roślin, gdyż aloes nie toleruje nadmiaru wody. Jako roślina doniczkowa dorasta tylko do około 1 metra.


Przyjrzyjcie się dokładnie zdjęciom, dla ułatwienia, jak rozpoznać aloes leczniczy, podpisałam Wam poszczególne odmiany. Wygląd jest naprawdę bardzo charakterystyczny. Tak więc trudno się pomylić.


Zwróć uwagę na wiek aloesu

Warto pamiętać, że o właściwościach leczniczych aloesu decyduje nie tylko jego odmiana, ale również wiek. Do sporządzania soku z aloesu nadają się starsze liście rośliny między 2 a 5 rokiem życia. Tylko one posiadają pełne właściwości zdrowotne. Trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość, jeśli zależy nam na właściwym użytkowaniu rośliny do celów medycznych. Kupując kwiat doniczkowy, warto zapytać sprzedawcę, ile roślina ma lat. Podobnie jest z rozsadą. Można bardzo łatwo pozyskać młode sadzonki, w przypadku aloesu drzewiastego wystarczy odłamać część łodygi z listkami i umieścić bezpośrednio w ziemi, ale musimy poczekać, aż roślina urośnie. Wierzę, że mimo wszystko aloes zagości w waszym domu, nie tylko ze względu na właściwości dekoracyjne, ale również prozdrowotne.


Więcej szczegółów na temat aloesu w tym analiza dostępna jest pod adresem https://ptbo.edu.pl/ pod którym udostępniono inne właściwości.

 

 

 

 

Prześlij komentarz

1 Komentarze