Jakie buty przy zapalenie rozcięgna podeszwowego?

 
Zapalenie rozcięgna podeszwowego ma różne przyczyny. Może być związane ze zbyt dużą aktywnością fizyczną ponad nasze siły lub być skutkiem niewłaściwie dobranego obuwia. Podczas codziennego chodzenia może dochodzić do mikrourazów, które dodatkowo potęgują stan zapalny. Nieleczona dolegliwość może przerodzić się w stan przewlekły i być znacznie trudniejsza do wyleczenia. Rozwiązaniem może być odpowiednio dobrane obuwie. Podpowiadamy, jakie buty przy zapalenie rozcięgna podeszwowego wybrać. 
 

Buty na zapalenie rozcięgna podeszwowego

Chcąc wyeliminować dolegliwości bólowe rozcięgna podeszwowego oraz zapobiec jego pojawienia się w przyszłości, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na rodzaj noszonego obuwia. Idealne buty powinny posiadać solidną podeszwę środkową przy łuku stopy i zapewniać amortyzację w okolicy pięty. Podeszwa musi być dość miękka i elastyczna, aby zminimalizować wstrząsy podczas chodzenia. Warto wybierać takie modele, które pomieszczą wkładki ortopedyczne lub ortezę na czas leczenia.

Na rynku dostępne są wkładki termoplastyczne, które po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury dopasowują się do stopy pacjenta. Wkładki ortopedyczne mogą być wykonane również z naturalnej skóry i nadawać się do wielokrotnego użycia. Odpowiednio dobrane zapewniają komfort stopom z zapaleniem rozcięgna podeszwowego lub też inną dolegliwością zwaną — ostrogą piętową. W obuwiu mogą być również stosowane specjalistyczne ortezy. Ortezy to anatomicznie wyprofilowany rękaw podudziowy wspomagający właściwą stabilizację stopy.
 
Wybierając idealne buty, kobiety zdecydowanie powinny zrezygnować z modeli o zbyt wysokich obcasach czy z ciasnym noskiem. W przypadku zapalenia powięzi podeszwowej w miarę możliwości należy wybierać szerokie, stabilne obuwie na umiarkowanym obcasie. Rezygnujemy z butów typu trampki, sandały czy klapki o zupełnie płaskiej podeszwie, które wymuszają nienaturalne położenie stopy podczas chodzenia. Dobrym rozwiązaniem są modele sportowe przeznaczone do biegania, które są specjalnie wyprofilowane we wnętrzu.

Buty do biegania przy zapalenie rozcięgna podeszwowego — modele

Po zakończeniu leczenia należy stopniowo wrócić do biegania. Każdy trening powinien rozpoczynać się od truchtu rozgrzewkowego i rozciągania. Podczas biegania konieczne jest zapewnienie odpowiednie wsparcia i amortyzacji na pięcie. Jest to prosty sposób na uniknięcie schorzenia w przyszłości. Po zapaleniu rozcięgna polecane są buty z ultraelastyczną wkładką wewnętrzną (model Supernova). Tego typu buty nie tylko zmniejszają ból pięty, ale również poprawiają właściwości mechaniczne tkanek u biegaczy. Cienkie nacięcia podeszwy u góry i dołu wspomagają naturalny ruch stopy. 
 

 
 

Dobrze sprawdzą się również buty Asics, które mają silikonowa wkładki umieszczone w newralgicznych miejscach, czyli pod pietą oraz śródstopiem. Wkładki doskonale amortyzują wstrząsy podstałe podczas uderzenia stopy o nawierzchnię. W Asics w podeszwie środkowej została zastosowana nowoczesna technologia ulepszająca stabilizację buta. Dostępne są modele z poszerzanym kształtem podeszwy środkowej, co jest polecane dla osób z nadmierną pronacją. Z kolei buty Saucony Guide dodatkowo w podeszwie mają system wsparcia, wykonany z twardszego materiału. Ma to na celu niwelowanie nadmiernego ruchu stopy do środka. Marka New Balance w swojej ofercie ma też modele, w których wprowadzono wewnątrz podeszwy sekcję stabilizującą łuk stopy, która nie tylko przeciwdziała negatywnemu efektowi nadpronacji, ale również ogranicza zbyt dużą ruchliwość stawu do środka. 
 
Wybierając buty na zapalenie rozcięgna podeszwowego, należy zwrócić uwagę na te modele z rodzaju stabilizujących, które pozwolą na powrót do właściwej formy. Cena czy walory estetyczne powinny być kwestią drugorzędną. Ważna jest jakość i funkcjonalność obuwia. 
 
 
 #Materiał sponsorowany

Prześlij komentarz

0 Komentarze