Uczulenie na proszek u niemowlaka

uczulenie na proszek do prania

Uczulenie na proszek do prania to jedna z najczęściej spotykanych form alergii kontaktowych również u noworodka. Wbrew pozorom jest bardzo trudna do wykrycia, bo jej objawy niczym nie różnią się od uczulenia na inne produkty czy substancje. Z całą pewnością nie należy bagatelizować jednak tego problemu. Na szczęście jest kilka sposobów, które pozwolą określić czy dziecko ma uczulenie od proszku. Podpowiadamy, jak wygląda uczulenie na proszek do prania u niemowlaka i jak z nim skutecznie walczyć. 
 
Spis treści: 
1. Uczulenie na proszek do prania – przyczyny 
2. Uczulenie na proszek – objawy u niemowlaka 
3. Uczulenie na proszek zdjęcia 
4. Jak stwierdzić uczulenie na proszek do prania u niemowlaka? 

 

1. Uczulenie na proszek do prania – przyczyny 

Alergia na proszek to nic innego jak niewłaściwa reakcja układu odpornościowego, który nie potrzebnie zaczyna produkować przeciwciała skierowane wobec substancji bądź związków chemicznych wchodzących w skład detergentu. Dochodzi do stanu zapalny w organizmie, na zewnętrznych warstwach skóry w postaci wyprysków. Dlaczego tak się dzieje? Tak naprawdę nieokreślone zostały przyczyny alergii. W przypadku proszku do prania przyczyną alergii będzie kontakt z enzymami piorącymi, środkami powierzchniowo-czynnymi, wybielaczami optycznymi, aktywnymi czy substancjami zapachowymi. W przypadku zdrowych osób taka reakcja nie występuję. Proszek do prania traktowany jest przez nie w sposób neutralny, nieszkodzący ich zdrowiu. Organizm alergika substancje zawarte w proszku do prania będzie traktował, jako zagrożenie, bez względu na to, czy środek dotknie, powącha czy tylko jego ubrania zostaną w nim wyprane. 

2. Uczulenie na proszek – objawy u niemowlaka 

Wiele mam, które tylko zaobserwują pierwsze niepokojące objawy u swojego dziecka, szukają przyczyny w podanych dziecku pokarmach. Tak jak napisałam na początku, rozróżnienie alergii na proszek od alergii pokarmowej, wbrew pozorom nie jest takie proste. Nie można tak łatwo określić, jak wygląda uczulenie na proszek do prania u niemowlaka, bo objawy uczulenia na proszek będą podobne do każdej innej alergii. I tak uczulenie na proszek może dawać różne symptomy tj.: 
  • kichanie, łzawienie po bezpośredni kontakcie z proszkiem do prania; 
  • swędzącą wysypkę występująca natychmiastowo po kontakcie z proszkiem, swoim wyglądem przypominającą poparzenie pokrzywą; - wysypkę typu późnego, jako przymieszkowe zapalenie skóry na udach czy rękach; 
  • atopowe zapalenie skóry – objawiające się m.in. zmianami na policzkach, w zgięciach rąk czy nóg. 
 

3. Uczulenie na proszek zdjęcia 

uczulenie na proszek zdjęcia

uczulenie na proszek zdjęcia

U mojego dziecka alergia na proszek objawiała się z początku zwykłym atopowym zapaleniem skóry. Swędzące krostki występowały wszędzie tam, gdzie ubranie mocno przylegało do skóry i mogło mieć kontakt z potem. A wiadomo, że pot może wchodzić w reakcję z pozostałością proszku w ubraniach. Zajęte były zgięcia łokciowe, kolanowe, pachy, okolice szyi czy policzki. W przypadku uczulenia na proszek bardzo łatwo o wysypkę. Może być ona efektem zwykłego przegrzania dziecka. 

5. Jak stwierdzić uczulenie na proszek do prania u niemowlaka?

 Niemowlęta są zbyt małe, aby wykonywać im specjalistyczne testy alergiczne. Alergię na proszek możemy skutecznie wykryć sami, w warunkach domowych. Co należy zrobić, gdy podejrzewamy alergię na proszek do prania. 

- zrezygnuj ze zwykłego proszku do prania 

Skóra niemowląt nie posiada jeszcze dobrze rozwiniętej bariery ochronnej jak osoba dorosła. Jest więc bardziej skłonna do różnych podrażnień. Na pewno wszelkie ubranka i pościel, a nawet pluszowe zabawki, powinny być prane w detergentach hipoalergicznych, dedykowanych niemowlętom. Zawierają one inny skład oraz mniejszą ilość substancji zapachowych czy barwników, które mogłyby uczulać. 
Uwaga! Niemowlę może być uczulone nawet na ten proszek dla dzieci. Znane są przypadki, że u niemowlaka wykryto uczulenie na proszek Lovela, który jest reklamowany jako bezpieczny i hipoalergiczny. 
Dlatego celem wykluczenia alergii poleca się zaleczenie zmian chorobowych (niestety same nie znikną po odstawieniu proszku ze względu na trwający w skórze stan zapalny) oraz czasowe, całkowite wykluczenie każdego proszku do prania. Jeśli zmiany nie powrócą, możemy być w 100% pewni, że to właśnie proszek uczulił niemowlę. Ze swojej strony polecam zwykłe szare mydło do prania ubranek, takie w kostce. Zapieram ręcznie plamy mydłem, a potem ustawiam standardowe planie w pralce. Moja córka jest uczulona na większość dostępnych na rynku proszków do prania. Tylko pranie w szarym mydle pozwala jej normalnie funkcjonować. 

- zamień proszek do prania na żel 

Uczulenie na proszek do prania może wynikać z niewłaściwego wypłukania go z tkanin. Proszek może też nie do końca się rozpuszczać i osadzać w tkaninach. Lepszym rozwiązaniem jest używanie żeli do prania. Maja one postać płynną, więc łatwiej się ich pozbyć z tkanin. 

- płucz dodatkowo ubranka 

W przypadku ubranek niemowlaka, pościeli czy zabawek podczas prania poleca się korzystanie z dodatkowego płukania. Pozostałości detergentu zostaną wypłukane, co daje gwarancję, że nie będzie on wchodził w reakcję ze skórą. Czasami tylko to wystarczy, aby pozbyć się objawów uczulenia na proszek do prania u niemowlaka.

Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Okropnosc dla doroslego człowieka a co dopoero dla niemowlaka

    OdpowiedzUsuń
  2. kiedyś prało sie tylko w szarym mydle (chyba jeleń)

    OdpowiedzUsuń