Olejek sosnowy - właściwości

olejek eteryczny sosnowy

Olejek sosnowy pozyskiwany jest przez destylację igieł sosny zwyczajnej. Czasami w procesie produkcji wykorzystuje się również szyszki czy młode gałązki, które posiadają intensywny, leśny zapach. Olejek z sosny wykazuje działanie prozdrowotne i jest jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych cenionych ze względu na swoje szczególne właściwości. Wiele osób zastanawia się olejek sosnowy na co pomaga. Warto znać jego działanie i mieć go w swojej domowej apteczce.
Sosna jest drzewem iglastym, który ze swojej natury nie gubi igieł na zimę. Posiada brązową korę oraz długie, szarozielone igły. Z sosny wykorzystuje się nie tylko drewno, ale również korę drzewa, żywicę, młode pędy gałązek oraz igliwie. Olejek pozyskany z tego drzewa posiada jasną żółtą barwę.
Można go kupić w formie skoncentrowanej, jak naturalny olejek eteryczny. Jest też jednym ze składników wielu kosmetyków, maści czy syropów. 
 
olejek sosnowy właściwości

Właściwości olejku sosnowego

Olejek eteryczny sosnowy wykazuje określone właściwości:

 • antyseptyczne – czyli odkaża zanieczyszczone miejsca, niszcząc drobnoustroje na skórze. Stanowi więc naturalny lek w walce ze patogenami. Można używać go na ukąszone przez insekty miejsca, w celu łagodzenia bólu. Działanie antyseptyczne olejku nie można jednak utożsamiać ściśle z dezynfekcją, która dotyczy przedmiotów.
 • pobudzające – zapach olejku pobudza receptory węchowe. Substancje zapachowe zawarte w sosie wraz z powietrzem docierają do jamy nosowej, a ściśle do nabłonka węchowego. Potem rozpoznawane są przez mózg, który odpowiedzialny jest za określone reakcje i uczucia. Warto sięgać po ten olejek, kiedy jesteśmy zmęczeni czy znużeni.
 • odświeżające – zapach sosny jest drzewny, świeży, żywicy. Sam w sobie jest dość przyjemny. Z powodzeniem można używać go zamiast sztucznych dezodorantów, jako odświeżacz powietrza.
 • poprawiające oddychanie. Pod wpływem substancji zawartych w olejku naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać, co w konsekwencji może poprawić jakość oddychania i pomóc w wykrztuszeniu zalegającej wydzieliny. Olejek sosnowy jest idealny do leczenia domowymi sposobami wszelkich infekcji dróg oddechowych czy zapalenia zatok. W aptekach dostępnych jest bardzo wiele syropów na bazie wyciągów sosnowych. Olejek sosnowy również posiada takie właściwości. Warto jednak pamiętać, że przeciwwskazaniem do stosowania olejku są określone choroby tj. np. astma czy koklusz. Nie można go również stosować, jeśli ma się alergię na sosnę. 
 
olejek sosnowy

 • rozgrzewające - już kilka kropel olejku wykazuje właściwości rozgrzewające. Nie są one może tak silne jak w przypadku olejku miętowego, ale to wystarczy, żeby pobudzić układ krążenia. Olejek idealnie sprawdzi się podczas masaży łagodzących objawy reumatyzmu czy artretyzmu.
 • bakteriobójcze – substancje zawarte w olejku niszczą drobnoustroje, dlatego bardzo często wykorzystuje się olejek sosnowy do inhalacji, które łagodzą objawy przeziębienia kataru czy kaszlu. Pozwala to na udrożnienie zatkanego nosa i swobodne oddychanie.
 • przeciwgrzybicze. Przeprowadzono liczne badania dotyczące działania in vitro olejku sosnowego wobec baterii beztlenowych, które zostały wyizolowane z jamy ustnej oraz dróg oddechowych. W efekcie wykazano z olejek eteryczny sosnowy, wykazuje działanie przeciwgrzybicze, szczególnie na szczep Candida albicans.
 • hamujące wypadanie włosów. Sosnowy olejek sprawdzi się do włosów, zawiera bowiem dobroczynną witaminę E oraz naturalne antyoksydanty. Substancję w nim zawarte wzmacniają cebulki włosowe oraz opóźniają procesy starcze. Widoczne są również efekty przeciwdziałania przedwczesnemu siwieniu. Olejek sosnowy ułatwia modelowanie i rozczesywanie włosów. Może okazać się skuteczny w leczeniu łupieżu oraz innych problemów skórnych. Dobrze sprawdza się jako jeden ze składników maseczek na włosy o charakterze - odbudowującym, przeciwłupieżowym i wzmacniającym.
 • dezodoryzujące – charakterystyczny zapach pozwala na zastosowanie olejku podczas aromatoterapii. Można stosować go jesienią i zimą, wprowadzając do pomieszczenia przyjemną atmosferę. Zapach rozprowadzany jest przez specjalny dyfuzor bądź zwykłe nawilżacze powietrza.
 • kojące – olejek posiada zapach, który występuje w naturze. Kontakt z przyrodą na wielu ludzi działa dobroczynnie. Sosna przywołuję zapach boru, kojarzonego z ciszą, spokojem. Olejek można wykorzystać przed snem. Pomoże on nam spokojnie zasnąć po ciężkim dniu, przywołując pozytywne wspomnienia. Wykorzystywany jest również w aromaterapii do leczenia napięciowych bóli głowy, migren, stanów depresyjnych.
 • żółciopędne - olejek sosnowy właściwości wykazuje moczopędne, dzięki temu znajduje zastosowanie w przypadkach zaburzeń związanych z wydzielaniem żółci, w przypadku niestrawności, jak również w stanach skurczowych dróg żółciowych. Dlatego też wyciąg sosnowe dodawane są do wielu wyrobów farmaceutycznych typu: syropy, tabletki czy maści.

Prześlij komentarz

2 Komentarze

 1. Nie o wszystkich właściwościach olejku wiedziałam, ale często używam go do dyfuzora, lubię jego zapach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam, że olejek sosnowy może być olejkiem eterycznym. Wcześniej o nim nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń