Odzież medyczna na miarę oczekiwań!

Pracując w zawodach medycznych, nie tylko jako lekarz w przychodni czy szpitalu, ale również jako fizjoterapeuta, pielęgniarka czy rehabilitant, należy pamiętać o tym, by dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Jednym z elementów jest korzystanie z ochronnej odzieży medycznej, która używana jest wyłącznie podczas z pracy z pacjentem. 
 

Czym jest odzież medyczna?

Odzież medyczna to specjalnie zaprojektowane i przygotowane ubranie, przeznaczone dla osób wykonujących zawody medyczne. Jest to specyficzna praca, wymagająca i bardzo odpowiedzialna, a osoby, które ją wykonują często narażone są na wirusy, bakterie czy substancje potencjalnie niebezpieczne lub drażniące. Dlatego stosowanie bezpiecznej odzieży medycznej to podstawa w tych zawodach.

Odzież medyczna - różne warianty

O ile jeszcze kilkanaście lat temu odzież medyczna to był po prostu tradycyjny, biały fartuch lekarski, o tyle obecnie asortyment produktów jest znacznie szerszy. Wygodne bluzy medyczne, spodnie czy różnokolorowe fartuchy, z których bez najmniejszego problemu można złożyć komplet.

Ogromną zaletą jest fakt, że producenci przygotowują odzież zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. U panów krój jest zazwyczaj prosty, dość dopasowany, natomiast panie mogą wybierać spośród bluz czy fartuchów dopasowanych, z wciętą talią lub prostych. Asortyment obejmuje najczęściej kilka wariantów kolorystycznych, a także odzież medyczną z nadrukiem, co jest ciekawym urozmaiceniem i nadaje ubraniom nieco indywidualności.

Na co zwrócić uwagę kupując odzież medyczną?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest materiał, z jakiego odzież została wykonana. Najlepsze są materiały naturalne, doskonałe dla skóry, zapewniające doskonałą cyrkulację powietrza. Bardzo ważna jest również trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale także zabrudzenia. Materiał musi być naprawdę wytrzymały z racji tego, że w zawodach medycznych szczególnie istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków higienicznych. Odzież medyczna będzie zatem często prana, w wysokich temperaturach lub poddawana dezynfekcji, co pozwala usunąć z niej patogeny.

Pomimo tego, że materiał musi być naprawdę wytrzymały, musi być także przyjazny dla użytkownika. Szorstki i nieprzyjemny materiał będzie niewygodny, przez co pogorszy komfort pracy, wpływając na samopoczucie, zdolność koncentracji itp. użytkownika. Dlatego warto zwrócić uwagę, by materiał był także miękki i przyjemny w dotyku, gładki, a jednocześnie elastyczny oraz by pozwalał na skuteczne odprowadzanie wilgoci.

Odzież medyczna powinna być też dopasowana. Zbyt ciasne lub zbyt luźne ubranie będzie niekomfortowe i niewygodne. Odzież medyczna musi być uszyta na miarę!

Prześlij komentarz

0 Komentarze