Słodkie desery dla osób z nietolerancją glutenu - jak wybrać dobre składniki?


Nietolerancja glutenu, czyli celiakia, jest coraz częściej spotykaną dolegliwością wśród dzieci i osób dorosłych. Życie z nią jest możliwe, lecz wymaga zmiany nawyków żywieniowych. Na szczęście dzięki coraz szerszej dostępności produktów bezglutenowych coraz łatwiej zapewnić osobie z celiakią ciekawe propozycje w menu. 
 

Dieta przy nietolerancji glutenu

Celiakia związana jest z nietolerancją białka zawartego w zbożu. Oznacza to, że z diety osoby zmagającej się z tą dolegliwością należy wykluczyć wszelkie produkty, w których składzie znajduje się pszenica, jęczmień bądź żyto. W przypadku zaawansowanej nietolerancji glutenu problemem może być nawet wcześniejszy kontakt produktu z mąką zawierającą gluten, dlatego kluczowe znaczenie ma w tym przypadku odpowiednia higiena i bezpieczeństwo produkcji. Choć z jednej strony wydawać może się, że celiakia wiąże się z wieloma ograniczeniami, poszukując przepisów i składników bezpiecznych dla osób zmagających się z tą dolegliwością można zauważyć, że wiele produktów jest z natury bezglutenowych. Co więcej, dzięki świadomości problemu i bogatej ofercie produktów dostosowanych do potrzeb osób nietolerujących glutenu, wiele popularnych potraw zawierających gluten można przygotować tak, by były one dla nich bezpieczne.

Desery dla osób z celiakią

Wydawać by się mogło, że produktami absolutnie wykluczonymi z diety osób z celiakią będzie większość deserów - to przecież w głównej mierze ciasta i produkty na bazie mąki. Nic bardziej mylnego! Popularne i łatwo dostępne mąki bezglutenowe (na przykład mąka owsiana, kukurydziana czy gryczana) pozwalają na przygotowanie smacznych i efektownych wypieków - od kruchych ciast, przez babeczki po spektakularne torty. Łatwość zastąpienia mąki z glutenem w wielu produktach spożywczych sprawia, że celiakia nie wiąże się już z wieloma wyrzeczeniami dietetycznymi. Choć niegdyś bezglutenowe desery kojarzyły się z ciężkimi ciastami, dziś można wykorzystać proszek do pieczenia bezglutenowy, by stworzyć lekkie, pulchne wypieki. Nie można zapominać też o popularnych łatwo dostępnych deserach, które są bezglutenowe z natury. Inne z kolei łatwo przygotować zastępując mąkę pszenną jej bezglutenową alternatywą. Do takich deserów należą budynie i galaretki bezglutenowe. Dzięki coraz większej popularności tego typu produktów nie trzeba już odmawiać sobie słodkich przyjemności. Wystarczy poszukać bezpiecznych alternatyw, by cieszyć się słodkimi i w pełni odpowiednimi dla żyjących z celiakią wypiekami, ciastami i innymi deserami.

Prześlij komentarz

0 Komentarze