Kolagen - właściwości i zastosowanie


Kolagen stanowi niezwykle istotny budulec tkanek w ludzkim organizmie. Wraz z biegiem czasu, jego produkcja spada, co nieuchronnie prowadzi do utraty jędrności naskórka i w konsekwencji powstawania zmarszczek. W jaki sposób można dostarczyć kolagenu do organizmu i jakimi właściwościami charakteryzują się dostępne rodzaje tego składnika?
 

Czym właściwie jest kolagen?

Kolagen jest produkowanym przez ludzki organizm białkiem, które składa się z łańcuchów aminokwasów. Stanowi on część tkanki łącznej, która łączy ze sobą takie elementy jak komórki skóry, kości i chrząstki.

Wskazać można ponad 30 rodzajów kolagenu, a każdy z nich pełni nieco inną funkcję w organizmie. Jednak uogólniając, można przyjąć, że dzięki kolagenowi skóra jest gładka i napięta, a wszelkie urazy (złamania, skaleczenia, rany) goją się w krótszym czasie. Dodatkowo, odpowiednio wysoki poziom kolagenu sprawia, że stawy funkcjonują bez żadnych dolegliwości bólowych, a naczynia krwionośne pozwalają zachować optymalny przepływ krwi. Najwcześniej braki tej substancji uwidaczniają się na twarzy i dekolcie, a dopiero po pewnym czasie - na pozostałych częściach ciała.

Jak działa kolagen?

Kolagen wpływa korzystnie na nawilżenie stawów, co sprawia że ich ruchomość jest znacznie lepsza, a ogólne funkcjonowanie - pozbawione bólu. Jednak to nie jedyna właściwość, jaką wykazuje to białko.

Dodatkowo, daje ono możliwość przemiany glukozy na energię, a co za tym idzie - poprawy metabolizmu. Tym samym można uznać, że kolagen jest przydatnym składnikiem podczas odchudzania. Nie można zapomnieć również o korzystnym wpływie, jaki wykazuje kolagen na układ trawienny oraz krwionośny. W obydwu przypadkach zwiększa on elastyczność komórek, a także przyspiesza ich regenerację. Wspiera również kontrolę ciśnienia krwi między innymi dzięki działaniu rozszerzającemu tętnice.

Suplementacja kolagenu

Gdy produkcja tego białka w organizmie spada, warto zadbać o jego suplementację z zewnątrz. Kolagen można kupić w trzech wariantach: bydlęcym, wieprzowym oraz rybim. Najwyższą skutecznością charakteryzuje się ten ostatni, bowiem kolagen rybi wnika w skórę bardzo głęboko, w przeciwieństwie do dwóch jego pozostałych rodzajów.

Kupując suplement diety z kolagenem, warto sprawdzić, posiada on również kwas hialuronowy. Zestaw tych dwóch substancji skutecznie pomaga spowolnić procesy starzenia się skóry, a przy tym wykazuje szereg innych, korzystnych działań dla ludzkiego organizmu. Co za tym idzie, jeśli chcesz cieszyć się perfekcyjnym wyglądem, zainwestuj w dobry kolagen z dodatkiem wyżej wspomnianego kwasu.

Prześlij komentarz

0 Komentarze