Dieta w ciąży - co jeść, czego unikać?

Kobiety w ciąży w szczególności powinny zwracać uwagę na codzienną dietę - w końcu dbają juz nie tylko o siebie, ale także o maleństwo, które noszą pod sercem. O jakich produktach warto pamiętać podczas tych wyjątkowych 9 miesięcy? Jakich natomiast unikać? Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury! 
 

Dieta w ciąży - o czym pamiętać?

O czym w szczególności powinny pamiętać kobiety w ciąży? Mamy kilka wskazówek.

  1. Zróżnicowane produkty ‒ dieta każdej i każdego z nas, a w szczególności pań w ciąży, powinna być zróżnicowana. Pamiętajmy, że w ciąży nietrudno o niedobór któregoś ze składników. W diecie więc powinny znaleźć się białko, witaminy czy tłuszcze. Najlepiej postawić na produkty, które mają dużo wartości odżywczych, a niewiele kalorii.
  2. Unikaj surowych jajek, serów mięsa ‒ w ciąży nietrudno o infekcje pokarmowe, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu, warto więc wykluczyć produkty, które mogą przysporzyć wspomnianych dolegliwości. Mowa tutaj o surowym mięsie, surowych jajkach, serach typu feta, majonezie.
  3. Produkty zbożowe ‒ w diecie kobiet w ciąży ważne są także produkty zbożowe, stanowią one źródło węglowodanów złożonych, żelaza, magnezu, białka. Produkty zbożowe zawierają także błonnik, który zapobiega zaparciom.
  4. Owoce i warzywa ‒ spożywanie warzyw i owoców to kolejna kwestia, o której powinny pamiętać przyszłe mamy. Warzywa i owoce są bogate w witaminy, minerały, błonnik i przeciwutleniacze. Porcję i rodzaj spożywanych produktów w danym trymestrze ciąży warto uzgodnić ze specjalistą.
  5. Tłuszcze roślinne ‒ tłuszcze zwierzęce warto zastąpić roślinnymi. Izomery trans kwasów tłuszczowych są wysoce niewskazane.
  6. Unikaj słodyczy i alkoholu ‒ każda z pań w ciąży powinna maksymalnie ograniczyć spożywanie słodyczy, w szczególności ciasteczek czy czekolad. Należy też unikać alkoholu.

Dieta od Revitadiet

Co do tego, jak ważne jest prawidłowe odżywianie, nikogo nie trzeba przekonywać. W przypadku kobiet w ciąży wszystko ma jeszcze większe znaczenie. Warto więc zdać się na pomoc specjalistów. Wszystkim paniom w ciąży polecamy portal dietetyczny Revitadiet. Portal tworzą dwie lekarki z ponad 15-letnim doświadczeniem oraz dietetyczka. Diety przygotowywane są z uwzględnieniem potrzeb danej kobiety, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu medycznego, na podstawie obserwacji.

Podsumowanie

Prawidłowe odżywiane w ciąży jest bardzo ważne, ma wpływ zarówno na zdrowie i samopoczucie kobiety, jak i maleństwa. Warto postawić na zróżnicowane produkty, wykluczyć surowe mięso, słodycze i alkohol, spożywać tłuszcze roślinne, warzywa i owoce. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który dokładnie wszystko wyjaśni i skomponuje indywidualną dietę.

 

#Materiałsponsorowany

Prześlij komentarz

0 Komentarze