Czy kasza manna tuczy?

kasza manna

Przechodząc na dietę wiele osób ma świadomość, że spożywanie niektórych produktów może przyczynić się do zwiększenia masy ciała. W drodze do pięknej i szczupłej figury staramy się więc unikać wszystkiego co może nam w tym przeszkodzić. Dużo słyszy się o roli kasz w diecie. Dziś zajmiemy się kaszą mamą i odpowiedzią na pytanie, czy kasza manna tuczy

Kasza manna kcal

Wyjmujemy kaszę mannę z szafki kuchennej i z tyłu opakowania patrzymy na tabele kaloryczności. Większość w tym momencie doznaje szoku, bo okazuje się, że kasza manna zawiera 356 kcal w 100 g. Zapala nam się czerwona lampka, bo przecież taka ilość kalorii z pewnością tuczy. Tylko zazwyczaj zapominamy wówczas o jednym. Ta ilość kalorii dotyczy surowego, sypkiego produktu. A kto z nas je kaszę mannę, która nie została przetworzona? No właśnie. Nikt. I może stąd się bierze mit o tym, że kasza manna tuczy
 
W rzeczywistości kasza manna po ugotowaniu zawiera 88 kcal w 100 g. Czy to, aż tak dużo? Oczywiście, że nie. A to wszystko dlatego, że pod wpływem wody kasza manna pęcznieje, zwiększając swoją objętość. W konsekwencji zmienia się również końcowa kaloryczność dania i jej wartość odżywcza. Nie jest to tak dużo jak większość z nas sądzi. 
 
 

Kasza manna zalety

Kasza manna zawiera bardzo wiele zalet:
  • ma delikatny smak;
  • stanowi bazę na różnych dań;
  • jest lekkostrawna, przecież podaje się już ją nawet niemowlętom;
  • działa osłaniająca żołądek;
  • powoduje obniżanie trójglicerydów oraz szkodliwego cholesterolu;
  • wspomaga pracę układu pokarmowego, dzięki zawartości błonnika pokarmowego;
  • zawiera witaminy z grupy B, PP, liczne mikroelementy tj. potas, magnez, żelazo, fosfor, cynk;
  • jest źródłem jodu, który jest tak ważny w profilaktyce tarczycy.
Korzyści włączenia kaszy mannej do diety są naprawdę bardzo duże. Co więcej musimy przecież z czegoś dostarczać organizmowi węglowodanów, a kasza manna to jeden z najlepszych źródeł.

Czy kasza manna tuczy?

Zapamiętajcie więc proszę, że kasza manna nie tuczy sama w sobie. Wszytko jest kwestą dodatków do kaszy i częstotliwości z jaką ją jemy. Jeśli będziemy jeść kaszę manną z umiarem, zresztą to się tyczy również nie tylko kaszy, ale również innych produktów i wliczać ją w bilans kaloryczny, nic się nie stanie. Mogę Was o tym całkowicie zapewnić. Znam osoby, które będąc na diecie redukcyjnej jedzą kaszę manną z mlekiem o niskiej zawartości tłuszczu i owocami. Jest to ich przekąska co pewien czas. Zdecydowanie wolą to niż, jakiś budyń czy słodki kisiel. Co więcej bardzo wielu dietetyków, poleca kaszę manną jako wartościowy dodatek do diety ze względu na wartości odżywcze, o których napisałam Wam w zaletach. Mogą ją bez problemu jeść osoby, które chcą się odchudzić oraz te, cierpią na różnego rodzaju choroby układu pokarmowego czy mają problemy z gryzieniem i połykaniem jedzenia. Kasza manna lekko się trawi i zawiera błonnik.

Prześlij komentarz

0 Komentarze