Ile trwa wizyta u dentysty?

Każdy z nas ma liczne obowiązki. Praca, odbiór dzieci ze szkoły, zakupy czy ulubione hobby. Czasami 24 godziny w ciągu dnia to za mało. Jak znaleźć w tym wszystkim czas na dbanie o swoje zdrowie, w tym na rutynową wizytę u dentysty? Nic dziwnego, że wiele osób, które muszą żyć z przysłowiowym zegarkiem w ręku, zastanawia się, ile trwa wizyta u dentysty. Jest to coś naturalnego, przecież taką wizytę również musimy zaplanować w naszym kalendarzu, uwzględnić w planie dnia. 
 
Każda wizyta u dentysty jest indywidualna, bo przecież każdy z nas przychodzi do stomatologa z innymi problemami. Czasami nasze zęby wymagają tylko lakowania, piaskowania czy skalingu, a niekiedy będą to, już szersze działania np. konieczne będzie leczenie kanałowe czy ekstrakcja bolącego zęba. Każdy z tych zabiegów będzie się różnił czasem wykonywania. Możemy więc przepuszczać, że wizyta będzie trwała niekiedy dłużej lub krócej. 
 
Zazwyczaj dentysta na pierwszej wizycie przeprowadza wywiad z pacjentem i ustala plan leczenia. Możemy wtedy śmiało zapytać, ile wizyt nas czeka i jaki czas musimy zarezerwować na ich odbycie. Jeżeli nie macie takiej możliwości, możecie śmiało skorzystać z mojej ściągawki, ile trwa wizyta u dentysty. Przygotowałam ją na podstawie informacji dostępnych w gabinetach stomatologicznych oraz na bazie własnego doświadczenia. Mam już za sobą zwykłe leczenie zębów, jak i leczenie kanałowe. Sprawdźcie sami!

Czas trwania wizyty u dentysty

Rodzaj wizyty i ile trwa
 • pierwsza wizyta u dentysty (określenie ubytków, plan leczenia) – 20 – 30 minut
 • skaling – 15 – 30 minut
 • paskowanie zębów – 20 – 30 minut
 • fluoryzacja – 15 minut
 • leczenie zęba (1 ubytek) – ok. 30 minut
 • leczenie kanałowe zęba (1 kanał) – ok. 45 – 60 minut
 • ekstrakcja zęba 10 – 60 minut
Co do czasu ekstrakcji zęba, musimy pamiętać, że wszystko zależy od danego przypadku. Ekstrakcję przednich zębów – siekaczy, kłów czy ewentualnie przedtrzonowców, z powodzeniem wykona nam dentysta, pod warunkiem, że dysponuje sprzętem do wykonania prześwietlenia. Korzenia zęba mogą być krzywe, pozakręcane co znacznie komplikuje wyrwanie zęba. Usuwaniem trzonowców — ósemek czy siódemek zajmuje się chirurg szczękowy. Taka wizyta trwa do 60 minut. Czasem wymagana jest skomplikowana ingerencja chirurgiczna, zwłaszcza gdy ząb się zatrzymał — przestał rosnąć lub gdy zaczyna wrastać w dziąsło. Konieczne będzie nacięcie tkanek i ich zszycie, co dodatkowo wydłuża czas wizyty u dentysty. 
 
Podobnie jest z leczeniem kanałowym. W przypadku gdy oczyszczenia wymagają 2 kanały zęba, leczenie odwlekane jest w czasie i wymaganych jest kilka wizyt. Dentysta wykonuje również prześwietlenie zęba w celu sprawdzenia jego drożności. To wszystko wydłuża czas, jaki będziemy musieli spędzić w gabinecie.

Ile trwa wizyta u stomatologa?

Sami widzicie, że na pytanie – ile trwa wizyta u dentysty, nie da się udzielić jednej wyczerpującej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju przeprowadzanego leczenia, stopnia zaawansowania choroby. Decydując się jednak na leczenie w wykwalifikowanej klinice dentystycznej, możemy być pewni, że wykorzysta ona nowoczesne metody leczenia, znacznie skracające czas, jaki pacjent będzie musiał spędzić na fotelu dentystycznym.

Planując wizytę u stomatologa, warto również uwzględnić czas, jaki będziemy musieli spędzić na poczekalni. Obecnie przed każdą wizytą konieczne jest wypełnienie dokumentów dotyczących stanu zdrowia w związku z epidemią COVID-19. Wymagane założenie maseczek ochronnych, dezynfekcja dłoni oraz mierzona jest temperatura. Musimy też pamiętać, że niestety nie każda wizyta odbywa się planowo. Zazwyczaj pacjenci zapisywani są na wizytę co 15 – 20 minut. Takie praktyki wynikają z winy samych pacjentów, którzy nie przychodzą na umówione wizyty bądź zbyt późno je odwołują. Jeśli zależy Wam na swoim czasie, wybierajcie takie przychodnie stomatologiczne, które punktualnie przyjmują swoich pacjentów. Warto sprawdzić wcześniej opinie na temat danego dentysty. Pośpiech lekarza podczas wizyty na pewno nie jest wskazany. Leczenie powinno być wykonane dokładnie i skutecznie, abyśmy potem nie musieli wracać za jakiś czas z tym samy problemem. Po prostu szkoda naszego czasu i pieniędzy.

Prześlij komentarz

3 Komentarze

 1. Zgadzam sie, to bardzo wazne, zeby lekarz byl dyspozycyjny i mial dla nas czas.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że ten temat jest poruszony w tym artykule. Z pewnością warto dbać o zęby, a gdy potrzebna jest wizyta u lekarza warto ją wcześniej zaplanować i przeznaczyć na to czas.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasami są opóźnienia na poczekalni i też należy o nich pamiętać.

  OdpowiedzUsuń