Olej rycynowy na przeczyszczenie – jak stosować?

olej rycynowy na przeczyszczenie

Zaparcia bywają szczególnie uciążliwe, zwłaszcza gdy nie możemy się wypróżnić przez kilka dni. Czasami też zażycie środków przeczyszczających jest konieczne również ze względu na powodzenie kuracji przeciwpasożytniczej. Szukamy skutecznych sposobów o silnym działaniu. Jednym z nich jest olej rycynowy na przeczyszczenie. Stosuje się go przy zaparciach ostrych, jak i o charakterze przewlekłym. Pomocy jest w walce z owsikami. Trzeba go jednak umiejętnie stosować, aby sobie nie zaszkodzić. 
 

Olej rycynowy właściwości

Olej z rycyny od dawna jest ceniony w kosmetologii, ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne włosów oraz paznokci. Wiele osób ceni go jednak, że jego działanie przeczyszczające. Olej rycynowy przeczyszczenie powoduje, gdy po spożyciu zaczynają na niego oddziaływać enzymy trzustki. Olejek ulega przemianie do postaci mydeł potasowych i sodowych. To one drażnią układ pokarmowy, wymuszając ruchy perystaltyczne jelit oraz konieczność wypróżniania. W wyniku całego procesu woda zgromadzona w organizmie zaczyna przenikać w ściany jelita, powodując zwiększenie masy kałowej. Jelita oczyszczają się, w zależności od reakcji organizmu bardziej lub mniej gwałtownie. 

Olej rycynowy na zaparcia jak stosować

Produkt ze względu na swoje właściwości drażniące powinien być stosowany tylko i wyłącznie, jako leczenie doraźne. Sam w sobie nie rozwiązuje problemu, więc nie może być stosowany codziennie. Konieczna jest zmiana diety, gdyż rycyna działa tylko objawowo, bezpośrednio po spożyciu.

Olej rycynowy na przeczyszczenie stosuje się doustnie. Jednorazowa – dobowa dawka u dorosłych wynosi ½ bądź 1 łyżki oleju. Dzieci od 7 roku życia przyjmują olej raz dziennie w dawce 1 bądź 2 małych łyżeczek. Najlepiej olej przyjąć rano na pusty żołądek bądź między posiłkami, popijając dużą ilością wody. Olej ma dość specyficzną konsystencję, dlatego trzeba mieć świadomość, że u niektórych może wywoływać odruch wymiotny w trakcie połykania. Olej połykamy szybko i zdecydowanie, popijając płynem. Na efekt przeczyszczający musimy też trochę poczekać, następuje on po 2, a nawet 6 godzinach.

Jeśli chcemy wywołać przeczyszczenie, bo zażyliśmy naturalne leki na pasożyty, również stosujemy takie same dawki. 1 łyżka oleju rycynowego u dorosłych, 1 – 2 łyżeczki u małych dzieci. Leki na pasożyty najlepiej przyjąć rano, a potem uzupełnić kurację olejkiem rycynowym, który pomoże usunąć martwe robaki z jelit razem z kałem.

Ważne, aby nie przekraczać podanych przez producenta dawek. Olej rycynowy jest skuteczny i bezpieczny, pod warunkiem, że stosujemy go według podanego na opakowaniu dawkowania. Ważna jest też cierpliwość. Musimy poczekać przynajmniej te 2 godziny, w skrajnych przypadkach nawet 6. Przedawkowanie skutkuje wystąpieniem silnej biegunki, a nawet odwodnieniem. Z organizmu wydalana jest również woda. Konieczne jest wówczas uzupełnienie utraconych elektrolitów.

Olej rycynowy przeciwwskazania

Warto również pamiętać, o przeciwwskazaniach do stosowania produktu. Olej rycynowy nie powinien być stosowany w przypadku niektórych dolegliwości tj. zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożności jelit, stanów zapalnych jamy brzusznej oraz miednicy, owrzodzenia jelit czy bólów brzucha o nieznanej przyczynie.

Zdecydowanie oleju rycynowego powinny unikać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Olejek podrażnia jelita, wywołując skurcze, mogą one doprowadzić również do skurczy mięśni macicy. Co w konsekwencji może zakończyć się poronieniem bądź też przedwczesnym porodem. Będąc w ciąży, warto sięgnąć po bezpieczne domowe sposoby na przeczyszczenie.

Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. O olejku rycynowym na włosy i paznokcie słyszałam, ale żeby go stosować na przeczyszczenie to już nie

    OdpowiedzUsuń