Co to jest ortodoncja i dlaczego warto wybrać specjalistę

Ortodoncja to termin ściśle związany ze stomatologią, zdobywający coraz to większą popularność wśród pacjentów w każdym wieku. Jest to dziedzina skupiająca się na wszelkiego typu wadach zgryzu i ich korekcji wśród niemal wszystkich grup wiekowym. Lekarzem zajmującym się ortodoncja jest ortodonta. Dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się ortodoncja i dlaczego tak ważny jest wybór dobrego specjalisty w tej dziedzinie? 

Co to jest ortodoncja?

Ortodoncja jest jedną z dziedzin stomatologii. Zajmuje się ona kontrolą wzrostu kości szczęki oraz wzajemnym ustawieniem zębów, a w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości ich korekcją. Nazwa ortodoncja pochodzi z języka greckiego i powstała z połączenia słów orthos (prosty) oraz odus (ząb). Wskazuje to na istotę tej dziedziny, a mianowicie „prostowanie krzywych zębów”. Celem leczenia ortodontycznego jest, zatem doprowadzenie do prawidłowego zwarcia się zębów i kości szczęki, poprawa estetyki wyglądu żuchwy oraz uśmiechu.

Wśród najczęstszych wad kwalifikujących do leczenia ortodontycznego można zaliczyć, między innymi:

  • przodogryz górny, kiedy górne przednie zęby są za bardzo wysunięte do przodu ponad zęby dolne,
  • zgryz otwarty, kiedy zęby dolne stykają się zaś pomiędzy górnymi a dolnymi zębami przednimi występuje wolna przestrzeń,
  • wysunięcie żuchwy, kiedy zęby dolne są wysunięte za bardzo do przodu,
  • szpary kiedy przestrzenie pomiędzy zębami i odstępy między nimi są wyraźnie zbyt duże,
  • przemieszczenie linii środkowej, kiedy środek zębów górnych przednich nie leży w jednej linii ze środkowymi zębami szczęki dolnej,
  • stoczenie zębów, kiedy zębów jest zdecydowanie za dużo, przez co nie mieszczą się w wyrostku zębodołowym.

Wady te mogą mieć różne pochodzenie: dziedziczne, nabyte lub mieszane. W przypadku wad wynikających z dziedziczenia mówimy najczęściej o problemach z zbyt silnym rozwinięciem żuchwy lub diastemą, czyli szparą między górnymi siekaczami. Wady nabyte mogą powstawać w wyniku wielu czynników, takich jak stosowanie niewłaściwych smoczków, ssanie kciuka czy oddychanie przez usta. Do powstawania nabytych wad zgryzu przyczynić się może również próchnica oraz zbyt szybka utrata zębów mlecznych.

Co ważne leczenie wad zgryzu może zostać rozpoczęte w każdym wieku. Pacjentami gabinetów ortodontycznych są nie tylko dzieci ale i osoby w wieku średnim a nawet podeszłym. U dorosłych leczenie takie jest, jednak dużo bardziej skomplikowane, bowiem często wymaga usunięcia kilku zębów lub zabiegi chirurgiczne szczęki.

Dlaczego tak ważny jest wybór odpowiedniego specjalisty?

Wady zgryzu to nie tylko problemy natury estetycznej a niezwykle częste przypadłości, które mogą mieć wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Szacuje się, że tylko 20 – 30 % populacji ludzkiej może pochwalić się prawidłowym zgryzem. Reszta boryka się z mniejszymi lub większymi wadami, które mogą powodować problemy z gryzieniem i rozdrabnianiem pokarmu, artykułowaniem niektórych dźwięków oraz wcześniejsza utratą zębów. Wady zgryzu mogą równie spowodować problemy z nieprawidłowa higieną jamy ustnej, co może prowadzić do powstawania próchnicy. Zbyt mocno ściśnięte zęby oraz źle ustawiona szczęka mogą również wpływać na występowanie częstych migren oraz zwiększać napięcie i ból mięśni i stawów.

Wybór profesjonalnego ortodonty, który prawidłowo określi problem, z jakim się zmagamy pozwoli na znacznie szybsze uporanie się z wadą zgryzu i nie dopuści do jej pogłębienia. Tylko prawdziwy profesjonalista będzie w stanie prawidłowo przeprowadzić diagnozę obejmującą wywiad medyczny i stomatologiczny, badanie kliniczne, wykonanie gipsowego odcisku uzębienia oraz zdjęcia rentgenowskiego, które wskażą istotę problemu. Pozwoli to na opracowanie stosownego planu leczenia, które pomoże ustawić zęby w prawidłowym położeniu i pomoże zahamować dalsze pogłębianie się problemu.

Prześlij komentarz

0 Komentarze