Odchudzanie po 40. - o czym należy pamiętać?

Wraz z wiekiem, dochodzi do stopniowego spowolnienia metabolizmu. W związku z tym, spalanie tkanki tłuszczowej jest znacznie wolniejsze w porównaniu do lat młodości. Oczywiście nie oznacza to, że po 40. nie da się schudnąć, trzeba mieć jednak na uwadze fakt, iż cały proces może być bardziej wymagający i niestety dłuższy. Niezbędna jest też zmiana dotychczasowych nawyków, a w niektórych przypadkach całkowita zmiana stylu życia. Osoby, dla których samodzielnie odchudzanie jest zbyt trudne, mogą skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka.

Najważniejsze kwestie związane z odchudzaniem

Na początek warto wspomnieć o tym, że utrata kilogramów odbywa się w wyniku wygenerowania deficytu kalorycznego. Jest to absolutna podstawa i klucz do sukcesu, niezależnie od tego czy mamy 20, 30, 40 czy 50 lat. Niestety po 30 roku życia dochodzi do spowolnienia procesów przemiany materii. W efekcie, pomimo tego, że jemy tyle samo co wcześniej, tyjemy. Wolniejszy metabolizm wymaga zmniejszenia kaloryczności posiłków lub wprowadzenia dodatkowej aktywności fizycznej. Najlepsze efekty zapewni nam jednak połączenie tych dwóch kwestii.

Odchudzanie przy współpracy z dietetykiem, będzie na początek polegać na ustaleniu podstawowej przemiany materii, poziomu aktywności fizycznej oraz całkowitej przemiany materii.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Gdy już znamy te wartości, można zaplanować dietę oraz liczbę kalorii, którą trzeba zredukować. Mądre odchudzanie polega na stopniowym zmniejszaniu kaloryczności. Takie podejście sprawia, iż nie tylko zauważamy efekty, ale przede wszystkim nie czujemy się głodni, źli i zmęczeni. Bardzo istotną kwestią jest też wybór właściwego planu treningowego, dostosowanego do naszych możliwości, stanu zdrowia oraz wolnego czasu. Redukcja wagi wiąże się również z koniecznością zrezygnowania lub znacznego ograniczenia słodyczy, słodkich napojów, przetworzonych produktów oraz alkoholu.

Zapraszam na konsultacje: dietetyk Częstochowa

Prześlij komentarz

0 Komentarze