Choroba może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy płeć. Najbardziej nieznośnym objawem, który pojawia się, gdy atakuje nas przeziębienie, jest katar. Ta cieknąca z nosa wodnista wydzielina, z czasem zamieniająca się w gęstą maź, skutecznie blokuje nasze drogi oddechowe, uniemożliwiając nam swobodny oddech. 

Przeziębienie to dość złożony proces, który zaczyna się z pozoru niewinnymi objawami. Kiedy do naszego organizmu sprytnie przedostają się nieproszeni goście (wirusy i bakterie), zaczyna on się przed nimi bronić. Pojawiają się takie objawy, jak ból i zawroty głowy, dreszcze, uczucie drapania w gardle, a także nieustanna potrzeba kichania. Najskuteczniejszym sposobem, który autentycznie pozwala pozbyć się przykrych dolegliwości towarzyszących przeziębieniu, jest nebulizator.

Oprócz nebulizatorów na rynku dostępne są jeszcze inne, podobne urządzenia – inhalatory. Niektórzy mylnie używają zamiennie tych dwóch terminów, ponieważ służą do tego samego, jednak nie należy posługiwać się nimi w tym samym znaczeniu.

Czym różni się nebulizator od inhalatora?

Zarówno nebulizator, jak i inhalator służą do leczenia dolegliwości dróg oddechowych, z tym że pierwsze wymieniane urządzenie jest skierowane do dłuższych terapii. Inhalacja określa sposób wprowadzania do dróg oddechowych konkretnej substancji razem z powietrzem. Można ją stosować zarówno w przypadku domowych inhalacji z użyciem olejków eterycznych rozpuszczonych we wrzątku, jak i do konkretnych zabiegów leczniczych, do których wymagany jest specjalistyczny sprzęt.

Jeżeli natomiast chodzi o nebulizację, to jest to jeden ze sposobów inhalacji. Nebulizator służy do podawania choremu substancji leczniczej w postaci aerozolu. Jest to metoda nieinwazyjna, którą można stosować zarówno w celach typowo leczniczych, jak i profilaktycznie. Nie wymaga większego przygotowania, jak to bywa przy inhalacji.

Kiedy korzystać z nebulizatora?

Tak jak już wcześniej wspomniano, nebulizator może być stosowany w celach profilaktycznych oraz leczniczych. Jest to całkowicie bezbolesna i nieobciążająca organizmu metoda leczenia dolegliwości górnych i dolnych dróg oddechowych, szczególnie polecana w przypadku małych dzieci.

Ta bezbolesna i bardzo wydajna metoda zalecana jest w przypadku takich dolegliwości, jak zapalenie zatok, astma, alergia wziewna, zapalenie oskrzeli, przewlekły nieżyt nosa i gardła, czy też zespół nieruchomych rzęsek.

Urządzenia do przeprowadzania terapii aerozolami są dostępne od ręki w każdej aptece. To doskonałe rozwiązanie dla całej rodziny. Dla starszych dzieci i dorosłych zaleca się korzystanie z ustnika, natomiast młodszym dzieciom, niemowlakom i niekiedy osobom starszym zaleca się korzystanie z maseczki na twarz. Maseczka powinna ściśle przylegać do twarzy, aby lek w żaden sposób nie ulotnił się poza urządzenie.

Nebulizator to urządzenie, którego nie może zabraknąć w żadnej apteczce. Jest szczególnie pomocne w okresie jesienno-zimowym, kiedy to również zwiększa się poziom zanieczyszczenia w powietrzu (SMOG). Doskonale nawilża i rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej wykrztuszanie. Metoda na nebulizator to zatem jedna z najskuteczniejszych metod leczenia dolegliwości dróg oddechowych – bezbolesna, bezproblemowa i nieobciążająca pracy żołądka.