Zaznawanie relaksu w wannie to jeden z bardziej popularnych sposobów na regenerację organizmu i poprawę samopoczucia. Pachnące olejki tylko zachęcają do jak najczęstszych tego typu praktyk. A co gdyby zapachy mogły także leczyć i pielęgnować? Okazuje się, że ziołowe mieszanki są idealne również do kąpieli. W jaki sposób je stosować? Jakie mają działanie? Które zioła wybrać na dane dolegliwości?
Siła z natury, czyli moc zaklęta w ziołach
Każdy fan naturalnych metod leczenia i pielęgnacji doskonale zdaje sobie sprawę z tego, ile korzyści może przynieść regularne stosowanie ziołowych mieszanek – zarówno w formie do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Substancje zawarte w roślinnych ekstraktach od wielu lat pomagały ludziom złagodzić schorzenia różnego pochodzenia. Jak widać, do dzisiaj zwraca się uwagę na ich lecznicze właściwości – i jest to absolutnie uzasadnione.
Energetyzująca, relaksująca, a może przeciwzapalna pielęgnacja? Właściwości ziół do kąpieli
Najczęściej stosuje się zioła w formie naparów, nalewek, kropli lub olejków. Nie mniej popularne jest dodawanie ich do kosmetyków. A jakie roślinne wyciągi sprawdzają się do kąpieli? Wiele zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Każde zioło jest bowiem skarbnicą konkretnych substancji.
Działanie uspokajające i wyciszające posiada m.in. lawenda, lipa, wrzos, melisa i chmiel. Warto zaznaczyć, że wieczorna kąpiel z dodatkiem tych wyciągów może okazać się zbawienna w niwelowaniu bezsenności. Orzeźwiające i odświeżające działanie posiada mięta i eukaliptus – rozpoczęcie dnia od takiej pielęgnacji skóry doda energii. Ukojeniem dla suchej skóry jest kozieradka, a cera trądzikowa może poprawić się podczas stosowania tymianku lub szałwii.
Ciepła kąpiel pomaga także w zwalczaniu napięcia mięśniowego i bólu stawów, dlatego szczególnie polecana jest osobom z dolegliwościami reumatycznymi lub sportowcom. Tutaj sprawdzi się m.in. bylica, nawłoć i kora wierzby.
Jak przygotować naturalną kąpiel? Zastosowanie ziół do kąpieli
Ziołowe kąpiele mają wiele właściwości pielęgnacyjnych oraz leczniczych. Dzieje się tak za sprawą wnikania substancji aktywnych przez skórę. W celu spotęgowania pozytywnego efektu warto wykonać suche szczotkowanie przed kąpielą lub starannie masować ciało podczas leżenia w wannie. W ten sposób pobudza się ruch limfy i poprawia krążenie krwi. Dzięki temu spora ilość składników przedostaje się do organizmu. Ciało zwiększa też wtedy swoją zdolność do detoksykacji.
Ziołową kąpiel można przygotować na wiele sposobów. Pierwszym jest przygotowanie odwaru lub naparu z wybranych ziół i dodanie go do wody w wannie. Drugą metodą jest wrzucenie suszu do wody, a dla zabieganych sprawdzą się gotowe mieszanki, które można kupić np. w formie kuli do kąpieli. Temperatura wody powinna być dostosowana do preferencji, jednak najlepiej jest oscylować w granicach od 32°C do 39°C. Stosowanie gorących kąpieli dobrze jest skonsultować z lekarzem. Szczególną ostrożność w tego typu praktykach powinny zachować osoby z cerą naczynkową, żylakami i innymi zaburzeniami ze strony układu naczyniowego.
0 Komentarze