Ortodonta a dentysta – różnice

Rozwój medycyny sprawia, że coraz większą uwagę przywiązujemy do naszego zdrowia i wyglądu. Pojawiają się nowi specjaliści, którzy nam w tym pomagają. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, nikt nie słyszał o ortodoncie. Dziś niemal każde dziecko ma choć jedną wizytę za sobą w gabinecie ortodontycznym. Zarówno ortodonta, jak i stomatolog zajmują się zdrowiem naszych zębów. Zastanówmy się, jak jest różnica między ortodontą a dentystą. Zwłaszcza że wiele osób ma jeszcze z tym problem i tak naprawdę nie wie do kogo się udać konkretnym problemem. 
 

Kto to jest dentysta?

Dentysta określany jest mianem stomatologa lub lekarza stomatologa. Dlaczego lekarza? Bo osoba, przed przystąpieniem do praktyki musi ukończyć pięcioletnie studia na kierunku lekarsko – dentystyczny i zaliczyć pozytywnie egzamin dający prawo do wykonywania zawodu. Stomatolog podlega zgłoszeniu do rejestracji lekarzy. Udając się do gabinetu i korzystając z usług dentysty, jesteśmy jego pacjentami.

Dentysta po zakończeniu studiów wybiera specjalizację. Do wyboru jest aż 9 różnych specjalizacji w tym: ortodoncja, chirurgia stomatologiczna czy stomatologia zachowawcza. Większość z nas ma do czynienia z lekarzem o specjalizacji ogólnej. Dentysta zajmuje się stomatologią zachowawczą, czyli leczeniem, jaki i samą profilaktyką próchnicy oraz endodoncją, czyli leczeniem kanałowym zębów. Jego gabinet wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt medyczny.  Jeżeli w zębie powstanie próchnica, lekarz usuwa zmiany chorobowe przy pomocy specjalistycznych wierteł i zakłada plombę, która zapobiega dalszemu psuciu się zęba. Leczenie kanałowe jest już o wiele skomplikowane i wymaga bardzo często dodatkowe znieczulenia.

Diagnozuje również choroby przyzębia, dziąseł czy zmiany w obrębie błony śluzowej w jamie ustnej. Pracownia dentystyczna wyposażona jest w szereg sprzętów i urządzeń niezbędnych do przeprowadzenia leczenia. Wizyta u stomatologa nie wymaga skierowania. Może odbyć się w ramach prywatnej praktyki lekarskiej, wówczas za usługi musimy samodzielnie zapłacić lub też na NFZ, gdzie koszty wizyty pokrywane są z ubezpieczenia zdrowotnego. Wizyty kontrolne w gabinecie powinny odbywać się przynajmniej raz w roku. Pierwszą wizytę muszą odbyć już dzieci w wieku dwóch, trzech lat, aby sprawdzić, czy proces wyżynania zębów przebiega prawidło i czy ząbki się nie psują. Dentysta leczy również zęby mleczne u dzieci, a także uczy, jak powinna wyglądać prawidłowe dbanie o uzębienie.

Czym zajmuje się ortodonta?

Ortodonta wykonuje swój zawód w ramach specjalizacji dentystycznej. Leczy – koryguje wady zgryzu, a także wady w obrębie obszaru szczękowo-twarzowego. Dzięki pracy ortodonty możliwe jest prawidłowe ustawienie zębów. Bardzo często okazuje się, że dzieci mają wysunięte do przodu górne zęby. Mamy wówczas do czynienia z przodozgryzem. Może dojść również do tyłozgryzu czy stłoczenia, wówczas zęby z braku miejsca będą nieprawidłowo ułożone w jamie ustnej (obrócone, wypchnięte na zewnątrz w porównaniu z resztą zębów). Nieprawidłowości w zakresie ułożenia zębów mogą być nabyte lub też wrodzone. Ortodonta prostuje zęby przy użyciu aparatów ruchomych, zakładanych na kilka godzin w ciągu dnia i zdejmowanych oraz stałych, które są zdejmowane dopiero po kilku, kilkunastu miesiącach. Zazwyczaj do ortodonty kieruje dentysta, który zauważa pierwsze nieprawidłowości.

Wizyta u ortodonty nie wymaga jednak skierowania. Możemy samodzielnie zapisać się u lekarza. Musimy jednak pamiętać, że czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ jest bardzo długi. Często przekracza 1 rok czy 1,5 roku oczekiwania. Nawet jeśli dostaniemy się na wizytę na fundusz, to wcale nie oznacza, że będzie prowadzone leczenie bezpłatne. Wszystko to przez limity narzucone przez NFZ. Najlepiej nie zwlekać i dużo wcześniej zapisać dziecko na kontrolną wizytę u ortodonty. Wiek 7-8 lat jest tym granicznym, kiedy to postępuje wymiana zębów mlecznych na stałe. Można już wówczas założyć aparat ruchowy. Decydując się na leczenie prywatne u ortodonty, musimy liczyć się z dużymi kosztami. Ortodonta przyjmuje zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Warto jednak pamiętać, że najlepsze rezultaty osiąga się w wieku dziecięcym, kiedy to kształt szczeki ulega kształtowaniu. Potem jest już dużo trudniej. Choć obecny postęp leczenia ortodontycznego sprawia, że jest to coraz bardziej możliwe i efektywne.

Różnice między ortodontą a dentystą- podsumowanie

W podsumowaniu warto jeszcze raz wskazać na podstawowe różnice między ortodontą a dentystą. Zarówno dentysta, jak i ortodonta są lekarzami, którzy ukończyli studia dentystyczne. Różnica polega na rodzaju wybranej specjalizacji — zakresie wykonywania obowiązków. Stomatolog potocznie zwany dentystą zajmuje się leczeniem ubytków w zębach oraz ogólnie pojętą profilaktyką. Z kolei ortodonta, nie leczy zębów czy zmian w obrębie błony śluzowej w jamie ustnej, ale koryguje wady zgryzu (aparaty stałe, ruchome) czy uzupełnia braki za pomocą implantów. Celem dentysty są zdrowe zęby pozbawione próchnicy czy kamienia, a ortodonty piękny uśmiech z prawidłowo ustawionymi zębami. Obaj specjaliści współpracują ze sobą. Nie możliwe jest leczenie ortodontyczne bez wcześniejszego usunięcia ubytków zębowych. I na odwrót leczenie stomatologiczne nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeżeli zęby nie będą prawidłowo ustawione w jamie ustnej. 
 
 
 
#Materiał sponsorowany 

Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Dobrze, że piszesz o tych różnicach między dentystą a ortodontą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam wrażenie, że ortodoncja stała się ostatnio bardzo modna i wiele osób odwiedza gabinet ortodonty. Sama byłam tam z synem, zeby sprawdzić czy zęby rosną prawidłowo

    OdpowiedzUsuń