Jak wybrać bawełniany szal i o niego dbać?

Zimowa pogoda często jest bardzo kapryśna i zmienna, jednego dnia spada śnieg i temperatury spadają poniżej zera, następnego jest znacznie cieplej. Garderoba na tę porę roku musi być zatem dobrze dobrana, podobnie jak dodatki w postaci rękawiczek, czapki i szala. Ten ostatni element nie musi być dopasowany do reszty outfitu pod względem koloru, może być kontrastem.

Właściwy wybór szala

W większości przypadków szale mają kształt prostokąta, a ich długość mierzona jest od jednego do drugiego końca. Nie oznacza to, że podczas zakupu trzeba każdorazowo zmierzyć szal, wystarczy sprawdzić, czy producent wskazał konkretny model jako krótki, średni, czy długi. Jeżeli tak, to ich długości będą odpowiednio wynosiły: 140, 175 i 208 centymetrów, oczywiście są to średnie długości. Wahania mogą kształtować się o kilka centymetrów, ale są to nieznaczne różnice. Krótkie szale bawełniane są skrojone pod formalny i biznesowy stylu ubierania, najlepiej prezentuje się narzucony na kurtkę lub marynarkę. Najbardziej uniwersalna jest średnia długość, pasuje do większości outfitów, może być owijany wokół szyi lub wiązany. Długie szale bawełniane zapewniają największe zabezpieczenie przed ujemnymi temperaturami i dokuczliwym wiatrem. Szerokość szalów jest raczej standardowa rzadko przekracza 40 centymetrów. Czasami na metkach umieszczana jest informacja o rozmiarze uniwersalnym, oznacza ona, że długość produktu mieści się w granicach od krótkiego do średniego. Oczywiście długość można każdorazowo sprawdzić w prosty sposób, bez użycia miarki, w tym celu należy wyciągnąć ręce na całą rozpiętość ramion. Jeśli z zapasem sięga od jednego dłoni do drugiej – będzie odpowiedni. Jeszcze łatwiejszym sposobem jest po prostu przymiarka szala i przejrzenie się w nim w lustrze – chyba, że jest to sklep internetowy. Wówczas jest się zdanym wyłącznie na opisy każdego produktu.

 


Szale bawełniane – zalety i sposób konserwacji

Szal musi być uszyty z tkaniny, która nie powoduje dyskomfortu, otarć naskórka, alergii i innych nieprawidłowości. Szale bawełniane, jak jest to w przypadku wszystkich naturalnych tkanin pozwala skórze oddychać. Nie ma zatem mowy o przegrzaniu okolic szyi, wokół której owija się szal, łatwo utrzymać taki produkt w czystości. Materiał jest również trwały i klasyczny – pasuje absolutnie do każdej stylizacji i z całą pewnością nie wyjdzie z mody. Oczywiście o szale bawełniane również trzeba odpowiednio zadbać i zniwelować ryzyko strzępienia się produktu. Zaleca się pranie ręczne z dodatkiem łyżeczki octu destylowanego, a suszenie powinno odbywać się po rozłożeniu szala na płasko. Czasami, pomimo przestrzegania podstawowych zasad na powierzchni szala pojawiają się nieestetyczne kulki, można je usunąć przy pomocy nożyczek lub żyletki. Niezależnie od wybranej metody, należy to robić możliwie najbliżej powierzchni, aby uniknąć uszkodzenia reszty tkaniny. Praktycznym gadżetem dla miłośników bawełnianych ubrań są elektryczne golarki do tych tkanin, po użyciu których szal będzie wyglądał jak nowy.

 

 

#Materiał sponsorowany 

Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Właśnie czeka mnie takie czyszczenie mojego szala 😀 Dzięki za przypomnienie 😀

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy nie miałam bawełnianego szala. Dobrze, że piszesz jak o niego dbać.

    OdpowiedzUsuń