Od kiedy aparat ortodontyczny dla dziecka?


Nie trzeba być specjalistą, aby rozpoznać widoczne wady zgryzu u dziecka. Wielu rodziców, gdy zauważa pierwsze niepokojące symptomy, rozważa konsultację z lekarzem i zaczyna zastanawiać się od kiedy aparat ortodontyczny dla dziecka może być stosowany. Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym szybciej uzyskamy piękny uśmiech i zminimalizujemy ryzyko dalszych powikłań. Czy istnieje granica wieku, w jakim dziecko może nosić już aparat? Sprawdźmy. 
 

Kiedy aparat na zęby dla dziecka?

Większość wad zgryzu u dzieci bardzo często mają charakter nabyty. Powstają one w okresie pierwszych lat swojego życia na skutek niewłaściwych nawyków. Przyczyną może być zbyt długie ssanie smoczka, picie z butelki czy przedwczesna utrata zębów. Pierwsza wizyta u ortodonty zalecana jest w wieku 7 latach. Nie wymaga ona skierowania od stomatologa czy lekarza rodzinnego. Może odbyć się na ubezpieczenie w ramach NFZ lub prywatnie. Musimy pamiętać, że czas oczekiwania na aparat na zęby dla dziecka jest dość długi, ze względu na spore kolejki na pierwszą konsultację. Warto więc zapisać dziecko do ortodonty już w wieku 5-6 lat.

Lekarze nie zakładają aparatów ortodontycznych na zęby mleczne, zwłaszcza gdy nie zaczęły wypadać pierwsze zęby mleczne. Można w tym czasie stosować płytki przedsionkowe dla dzieci tzw. korektory zgryzu. Dziecko za pomocą siły ssania może skorygować niewielkie wady zgryzu.

Na pierwszej wizycie ortodonta określa kiedy aparat ortodontyczny dla dziecka może zostać założony. Zazwyczaj ma to miejsce w wieku ok. 8 lat kiedy nastąpiła już częściowa wymiana zębów z mlecznych na stałe. Do 12 roku życia leczenie z zastosowanie aparatu ruchomego jest bezpłatne. Na pewno nie warto więc czekać do ostatniej chwili. Wysunięte siekacze kwalifikują do szybszego założenia aparatu, gdyż stwarzają ryzyko wcześniejszej utraty zębów stałych w wyniku urazu. Takie wady powinny być jak najszybciej leczone nawet w wieku 6-7 lat. Na początku stosuje się aparaty ruchome, zwane również zdejmowanymi czy ściąganymi. Wykonywane są one pod konkretnego pacjenta na podstawie odcisku łuków zębowych wraz z podniebieniem. Muszą być noszone przez określony czas, jeśli chcemy uzyskać zadowalające efekty. Odpowiednie leczenie w pierwszej fazie może całkowicie wyeliminować konieczność zakładania aparatu stałego. 
 

Od kiedy aparat stały dla dziecka?

Stosowanie aparatu ruchomego wymaga zarówno od dziecka, jak i jego opiekuna samodyscypliny i konsekwencji. Brak współpracy pacjenta z lekarzem prowadzącym może skutkować brakiem poprawy. Konieczne jest wówczas stosowanie aparatu stałego. NFZ nie refunduje aparatów stałych, koszt takiego leczenia ponoszą sami rodzice. Decyzja o złożeniu aparatu stałego musi być poprzedzona dokładnym wywiadem lekarskim. Zazwyczaj stosuje się go w wieku od 12 lat, kiedy dziecko jeszcze rośnie i łatwiej wpływać na kształt uzębienia. W tym wieku aparat ruchomy nie jest już refundowany. 
 
To kiedy aparat ortodontyczny u dziecka zostanie założony, zależy od tempa wymiany zębów mlecznych na stałe oraz charakteru wady. Szczególnie kłopotliwym momentem jest okres wyrzynania się trzecich trzonowców, czyli ósemek. Bardzo często brak miejsca może powodować tłoczenie przednich zębów i całe leczenie trzeba zaczynać od początku. Ósemki pojawiają się między 16, a nawet 30 rokiem życia. Dlatego decyzję o założeniu aparatu trzeba podjąć, rozważając dokładnie wszystkie aspekty, nie tylko te związane z fizjologią jamy ustnej, ale również finansowe. 
 
 
 

Prześlij komentarz

0 Komentarze