Kiedy warto oddać buty do szewca?


Jeśli nie masz tego szczęścia, że nosisz jedynie buty szyte na miarę, na pewno wiesz jak trudno znaleźć parę idealną. W Internecie aż się roi od porad na samodzielnie rozbijanie albo poszerzanie obuwia czy też inne „naprawy”. Teoretycznie można próbować, ale istnieje spore ryzyko, że ukochana lub droga para ulegnie uszkodzeniu. Lepiej powierzyć buty specjalistom!

Za ciasne buty można poszerzyć

Za ciasne buty to prawdziwe utrapienie. Problem dotyczy zwłaszcza osób, które mają jakieś problemy ze stopami (chociażby haluksy) albo „niestandardową” według producentów obuwia anatomię (szerokie stopy, masywne łydki). Na szczęście szewc poradzi sobie z takimi „usterkami” – najbardziej podatne na tego rodzaju zabiegi są buty wykonane ze skóry.

Buty można rozciągnąć:

  • na długość,
  • na szerokość,
  • w podbiciu,
  • w cholewkach.

Oczywiście żadnego materiału nie można rozciągać w nieskończoność. Nie da się w ten sposób powiększyć butów o jeden rozmiar, a cholewki – o więcej niż 3 cm w obwodzie. Ale jeśli Twoja para uwiera albo obciera Cię w konkretnym miejscu (np. w koślawy paluch), a kozaki da się zapiąć, tylko za mocno uciskają łydki – jest praktycznie pewne, że da się to naprawić u szewca.

Twarde zapiętki można zmiękczyć

Zbytnia twardość, która skutkuje obcieraniem (np. na pięcie) to często spotykana wada w butach wykonanych z lakierowanej skóry. Poza tym za powstawanie ran na piętach może odpowiadać specyficzna budowa Twojej stopy. Aby sobie z tym poradzić, możesz spróbować samodzielnie rozchodzić obuwie. Jednak takie buty wkłada się zazwyczaj na specjalne okazje, więc muszą się doskonale prezentować – co wtedy? Oddaj je do szewca, który wykona usługę zmiękczenia skóry, czyli jej rozbijanie.

Rozbijanie zapiętków jest formą poszerzania obuwia. Profesjonalista za pomocą delikatnego uderzania młotkiem rozluźnia lub rozrywa mikroskopijne włókna budujące materiał butów. Dzięki temu skóra staje się bardziej miękka, a jednocześnie nie traci swojego kształtu.

Czego NIE robić z butami? Kilka „porad” z Internetu

Nie wierzysz, że niektóre porady przynoszą więcej szkody niż pożytku? Więc co powiesz na zmiękczanie skóry… moczem? Pewnie napotkasz się również z radami, aby zwilżyć skórzane buty alkoholem albo potraktować je gorącą suszarką. Tutaj też czyha na Ciebie pułapka: alkohol rozpuszcza tłuszcze zawarte w skórze, przez co po wyschnięciu stanie się jeszcze twardsza, a gorące powietrze sprawia, że włókna ulegają sklejeniu i mogą się nawet skurczyć! Poza tym skórę zmiękcza i rozciąga duża siła, a nie gwałtowne ruchy. Jeśli więc zaczniesz zbyt mocno uderzać młotkiem w zapiętki, jedynie zniszczysz sobie buty.

Zelowanie skórzanych podeszew

Zelówka to cienka guma lub skóra, którą przykleja się do całej podeszwy lub jedynie do jej  przedniej części. Brak zelówki nie jest do końca wadą, ponieważ przeciwników zelowania skórzanych podeszew jest prawie tyle samo, co jego zwolenników. Niemniej jednak zdecydowanie warto podzelować gumą buty, które nosisz w sezonie jesienno-zimowym. Zapobiega to zbytniemu namakaniu podeszwy, izoluje od podłoża i ogólnie bardzo przedłuża trwałość butów – ponieważ zelówka jest elementem wymiennym.

Czy warto oddać buty do szewca przez Internet?

Oddanie butów do szewca przez Internet to bardzo dobry pomysł. Nie w każdym mieście w Polsce istnieje dobry zakład szewski, a tylko profesjonalista zajmie się Twoimi butami na odpowiednim poziomie. Zamówienie usługi szewskiej przez Internet ( tzw. szewc on-line) opłaci Ci się jeszcze bardziej, gdy chcesz zrobić „sezonową” renowację i np. wymienić fleki we wszystkich wiosennych parach.

 

 

#Materiał sponsorowany 

Prześlij komentarz

0 Komentarze