W co się ubrać na wycieczkę w góry?

Właściwy ubiór na wycieczce w góry to sposób na zapewnienie sobie komfortu podczas wielogodzinnej wędrówki. Dzięki niemu taka wyprawa będzie jeszcze bardziej udana. Na jakie kwestie podczas jego doboru warto zwrócić szczególną uwagę? 

Wybór warstwy wewnętrznej odzieży górskiej  oraz dodatków - czym warto się kierować?

Warstwa wewnętrzna powinna być dobrana w zgodzie z panującymi na zewnątrz warunki atmosferycznymi. W okresie jesienno-zimowym bardzo ważną rolę odgrywa wysokiej jakości bielizna termoaktywna. Stanowi ona cenną ochronę przed zagrażającym zdrowiu wychłodzeniem. Na liście ubrań nie może zabraknąć również wygodnej, a zarazem oddychającej i skutecznie chroniącej przed zimnem bluzy. Może to być np.:. Polar. Takie akcesoria, jak ciepły szalik, czy czapka, gdy na szlaku panują ujemne temperatury, są oczywiście niezbędne. Nieco inaczej będzie wyglądał ubiór na wyprawę w góry w okresie letnim. W tym wypadku warto postawić lekkość i oddychalność na pierwszym miejscu. Warto również zainwestować w profesjonalne spodnie trekkingowe. Wśród dodatków nie może zabraknąć lekkiego nakrycia głowy, a także okularów przeciwsłonecznych, które można również z powodzeniem wykorzystać podczas zimowej wyprawy.

Ubiór na wyjazd w góry - jaka odzież wierzchnia sprawdzi się najlepiej?

Najlepsza odzież wierzchnia powinna być również idealnie dopasowana do warunków pogodowych panujących w górach. Na wyjazd w góry zimą dobrym wyborem może okazać się cechująca się uniwersalnością kurtka hardshell. Zapewni ona ochronę przed wilgocią wynikającą z deszczu lub śniegu, a także intensywnym wiatrem. Osoby, które pragną zapewnić sobie komfort cieplny na najwyższym poziomie, mogą postawić na alternatywę w postaci dobrej kurtki puchowej. Nieco inne kryteria należy wziąć pod uwagę, wybierając się w góry w cieplejsze miesiące. W tym okresie jest ona również niezbędnym elementem ubioru, a jej głównym zadaniem jest ochrona przed deszczem. Idealnym wyborem będzie model cechujący się wysoką jakością, wodoodpornością, a także posiadający membranę, która uchroni przed ryzykiem przegrzania.

Jakimi cechami powinno odznaczać się obuwie perfekcyjnie dostosowane do warunków panujących w górach?

Przy doborze obuwia na taką wyprawę najważniejszą kwestią jest pora roku, a także teren, po jakim będą poruszać się jej uczestnicy.

Buty w góry, które sprawdzą się perfekcyjnie na zimę, powinny odznaczać się takimi cechami, jak:

  • wysoka cholewka chroniąca przed przedostaniem się śniegu,
  • nieprzemakalność zapewniona m.in. dzięki obecności wodoodpornej membrany,
  • sztywnością podeszwy, a także 
  • ciężkością.

Z kolei w okresie letnim przy doborze obuwia warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak

  • jego przewiewność, która ma za zadanie zapewnić cyrkulację powietrza na właściwym poziomie,
  • lekkość, która zagwarantuje komfort mimo wielogodzinnej wędrówki podczas upałów,
  • dopasowanie wysokości cholewki do stopnia zaawansowana danego szlaku - w przypadku tych mniej wymagających dobrym wyborem mogą okazać się modele w przypadku, których jest ona niższa. 

A jeśli szukasz innych inspiracji, sprawdź wpis - w co się ubrać do filharmonii!

 

 

 

Prześlij komentarz

0 Komentarze