Najważniejsze pytania dotyczące leczenia ortodontycznego

Kiedy Twoim problemem są krzywe zęby, naturalną reakcją jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego. Z czym to się jednak wiąże? Jeśli rozważasz leczenie ortodontyczne, prawdopodobnie masz kilka pytań. Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje rozwieją wszelkie wątpliwości co do leczenia ortodontycznego. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, z czym wiąże się prostowanie zębów? Czytaj dalej!

Czym jest leczenie ortodontyczne?

Nie będzie zbyt odkrywczym stwierdzenie, że leczenie ortodontyczne wymaga stosowania aparatów ortodontycznych lub innych urządzeń ortodontycznych. Jest to powszechnie znany fakt. Z czego są jednak wykonane aparaty ortodontyczne? Aparaty są zazwyczaj wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego i są przymocowane do zębów za pomocą kleju dentystycznego. Są one zaprojektowane tak, aby powoli przesuwać zęby do właściwej pozycji. Proces ten może być długotrwały, ale nie musi.

Długość leczenia zależy od stopnia zaawansowania nieprawidłowości i wieku pacjenta. Czas trwania leczenia zależy od ciężkości nieprawidłowości w uzębieniu, ale ogólnie rzecz biorąc, tradycyjne leczenie może trwać od sześciu miesięcy do kilku lat. Samo założenie aparatu to jednak nie wszystko. Leczenie ortodontyczne wymaga regularnych wizyt u specjalisty.

Częstotliwość wizyt będzie zależała od rodzaju leczenia i zaleceń ortodonty, ale zazwyczaj wizyty są zaplanowane co dwa do czterech tygodni. W przypadku wyboru leczenia przy użyciu nakładek ortodontycznych najczęściej ma się możliwość odbywania zdalnych konsultacji, dzięki którym można ocenić postępy w leczeniu bez wychodzenia z domu. To duże ułatwienie dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na tak częste wyjazdy do najbliższego gabinetu ortodontycznego.

Dużo wątpliwości wśród osób rozważających podjęcie leczenia ortodontycznego budzą kwestie finansowe. Czy założenie aparatu na zęby faktycznie jest tak kosztowne, jak to się niektórym wydaje? Koszt leczenia ortodontycznego może się różnić w zależności od rodzaju leczenia, długości leczenia i rodzaju zastosowanego aparatu. W zależności od tego ceny mogą przybierać bardzo różne wartości. Ogólnie rzecz biorąc, tradycyjne aparaty ortodontyczne nie są najbardziej przystępną cenowo opcją, zwłaszcza jeśli mówimy o leczeniu ortodontycznym u dorosłych. Jeśli nie chcesz zbytnio narażać kondycji swojego portfela, lepiej jest wybrać nakładki ortodontyczne.

Czy noszenie aparatu boli? Dużo osób się o to martwi. Jednak faktem jest, że leczenie ortodontyczne nie jest zazwyczaj bolesne, ale niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekki dyskomfort podczas procesu leczenia, zwłaszcza na początku. Dyskomfort jest zazwyczaj tymczasowy i może być uśmierzony za pomocą leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

Leczenie krzywych zębów krok po kroku

Leczenie ortodontyczne przebiega zazwyczaj zgodnie z powszechnie przyjętą procedurą. Każda osoba marząca o pięknym uśmiechu musi przejść przez kilka podstawowych etapów leczenia. Proces leczenia ortodontycznego zazwyczaj rozpoczyna się od konsultacji z ortodontą. Podczas tej konsultacji ortodonta zbada zęby i szczęki pacjenta oraz omówi możliwości leczenia. Następnie ortodonta opracuje plan leczenia, którego celem jest skorygowanie nieprawidłowego ustawienia zębów.

Po ustaleniu planu leczenia, ortodonta umieści na zębach aparat lub inne urządzenia ortodontyczne. Pacjent będzie następnie zobowiązany do regularnych wizyt u ortodonty w celu dostosowania aparatu. Proces ten odbywa się zazwyczaj co dwa do czterech tygodni. Podczas tych wizyt ortodonta dokona korekty aparatu, aby przesunąć zęby do właściwej pozycji. Procedurę tę trzeba powtarzać regularnie, by osiągnąć możliwie jak najlepsze efekty leczenia.

 

 #materiałsponsorowany

Prześlij komentarz

0 Komentarze