Zdrowe opalanie: Jak cieszyć się słońcem i dbać o skórę

Lato to najlepszy okres na chwytanie promieni słonecznych i na radość z możliwości opalania się na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które sprawią, że opalania będzie bezpieczne i nie narazi skóry na oparzenia, ani przebarwienia. Jak się opalać, żeby móc cieszyć się słońcem i jednocześnie mieć pewność, że jesteśmy w pełni bezpieczni?

Jakie kosmetyki do opalania wybierać?

Przed wyjściem na słońce koniecznie użyj kosmetyków z filtrem, które ochronią Twoją skórę i sprawią, że opalania będzie bezpieczne. Do tego celu jest wiele kremów i emulsji z różnym wskaźnikiem SPF. Im mocniejsze słońce, tym wyższy filtr powinien być użyty. W gorące letnie dni, gdy słońce jest wysoko i mocno grzeje, najlepszym wyjściem jest wybieranie kosmetyków o SPF 50+, które wspomogą opalanie i jednocześnie ochronią skórę przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV. Zaskoczeniem może się okazać to, że opalać można się również wtedy, gdy pozornie dzień jest pochmurny, a słońce wygląda zza chmur jedynie raz na jakiś czas. W takim przypadku użycie kosmetyków z filtrem będzie obowiązkiem, ale wtedy można wybrać kremy o SPF 15 lub 20+.

W jakich godzinach długotrwałe opalanie może nie być bezpieczne?

Zdrowe opalanie to nie tylko niezbędne kosmetyki z filtrem, ale również wybór godzin, w których nie dojdzie do oparzeń słonecznych. Aby opalenizna była zdrowa i delikatna należy wybierać godziny, w których słońce nie jest zbyt wysoko. Najbardziej niebezpieczny przedział czasowy to godziny pomiędzy 12 a 15, ponieważ w tym czasie słońce jest najmocniejsze i najczęściej wtedy dochodzi do nieprzyjemnych w skutkach poparzeń, a nawet udarów. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu znamion i pieprzyków, które pod wpływem słońca mogą zmieniać swój kształt i wielkość. Podczas opalania należy również pamiętać o nakryci głowy, które zabezpieczy ciało przed zbyt mocnym przegrzaniem i oczywiście o picu wody, która podczas upałów jest niezwykle ważna.

Jak dopasować czas opalania do typu skóry?

Długość opalania powinna być zawsze dostosowana do typu karnacji. Najszybciej opalają się osoby, które mają bardzo jasną skórę, dlatego one bezwzględnie powinny przestrzegać bezpiecznych godzin na opalanie, a do tego nie powinny eksponować ciała na słońcu zbyt długo. Najlepsze efekty opalania osoby z jasną karnacją uzyskają częstym i krótkim opalaniem, które pozwoli skórę na regenerację. Jednorazowe i długotrwałe przebywanie na ostrym słońcu będzie wiązało się z bolesnymi poparzeniami. Dlatego też zdrowe opalanie dla osób z jaśniejszą skóra powinno trwać około 20-30 minut. Trochę dłużej mogą opalać się osoby, które mają ciemniejszą karnację, jednak i w takich przypadkach opalanie powinno być rozłożone w czasie.  Bardzo ważną jest również pielęgnacja skóry po opalaniu i używanie kremów nawilżających, które poprawią jej sprężystość.

Opalanie może być przyjemne i bezpieczne, jednak należy podejść do tego tematu bardzo racjonalnie. Przede wszystkim nie można bagatelizować wpływu promieni słonecznych na nasze zdrowie.

Prześlij komentarz

0 Komentarze