Śluz przed okresem – jak wygląda?

śluz przed okresem
 
Śluz przed okresem to normalna wydzielina z pochwy, która pojawia się po okresie płodnym tuż przez krwawieniem miesiączkowym. Pomaga on utrzymać pochwę w czystości i chroni ją przede szkodliwymi infekcją. Niestety jego kolor czy konsystencja budzą obawy wielu kobiet. Jeśli zastanawiasz się czy dużo śluzu przed okresem jest prawidłowym objawem albo czy mleczny śluz przed okresem to ciąża, koniecznie przeczytaj nasz artykuł do końca i obejrzyj zdjęcia. 
 

Przed okresem jaki śluz? 

W trakcie cyklu wydzielina pochwowa wielokrotnie zmienia swoją konsystencję. Na 7 – 5 dni przed okresem śluz jest zazwyczaj gęsty, biały lub lekko kremowy. Niektóre kobiety mają mleczny śluz przed okresem. Może być również lepki lub grudkowaty. Każdy taki wygląd wydzieliny jest prawidłowy i nie powinien budzić niepokoju. Jest to spowodowane działaniem hormonu progesteronu, który powoduje gęstnienie i tworzy bariery dla plemników. Jeśli wydzielina przed okresem ma nieprzyjemny zapach, swędzi lub powoduje podrażnienie, może to być objaw infekcji pochwy wymagający konsultacji z lekarzem. 
 

Przezroczysty śluz przed okresem 

Na 13 – 16 dni przed okresem śluz może stać się bardziej wodnisty, śliski czy mieć konsystencję galaretowatą. Dzieje się tak, ponieważ poziom estrogenu wzrasta, co powoduje rozrzedzenie wydzieliny i ułatwienie plemnikom dotarcie do jajeczka. Rozciągliwy śluz przed okresem jest oznaką, że znajdujesz się w okresie płodny, a na miesiączkę będziesz musiała jeszcze poczekać kilka dni. Średnia długość cyklu miesiączkowego u większości kobiet wynosi około 28 dni. Zdarzają się jednak cykle krótsze (ok. 21 dni) lub dłuższe (powyżej 35 dni) u niektórych kobiet, dlatego rozciągliwa wydzielina w 21 czy 23 dniu cyklu nie powinna dziwić. Jest czymś normalnym oraz świadczy o tym, że owulacja się opóźniła i przesunie się termin miesiączki. 
 

Śluz na początku ciąży a przed okresem 

Wiele kobiet zauważa przezroczysty śluz przed okresem i zastanawia się czy to ciąża. Niestety nie jest możliwe potwierdzenie ciąży przed spodziewanym okresem tylko na podstawie samej wydzieliny pochwowej. Śluz na początku ciąży i przed okresem może być podobny i mieć konsystencję gęstą, białą, lekko żółtą, lepką lub grudkowatą. Dlatego bardzo trudno wyłapać subtelne różnice, które mogą pomóc w odróżnieniu jednego od drugiego. Jeśli nie jesteś pewna, czy jesteś w ciąży, najlepiej poczekać przynajmniej do pierwszego dnia miesiączki i wykonać test ciążowy lub skontaktować się z lekarzem. 
 

Różowy śluz 3 dni przed okresem 

Bezpośrednio przed okresem, niektóre kobiety mogą zauważyć śluz z niewielkimi ilościami krwi. Jest to związane z przygotowaniem się organizmu do miesiączki. Błona macicy zaczyna się stopniowo złuszczać. Plamienie jest zazwyczaj lekkie, krótkotrwałe i przekształca się we właściwą miesiączkę. 
 
Jeśli starasz się o dziecko, różowy śluz może być objawem implantacji zarodka. Implantacja zarodka ma miejsce, gdy zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w błonie macicy. Dzieje się to zazwyczaj około 6-10 dni po zapłodnieniu. Plamienie implantacyjne jest zazwyczaj bardzo lekkie i krótkotrwałe. Dla wielu kobiet jest ono zupełnie niezauważane. 
 
Różowy śluz może być także objawem infekcji pochwy bakteriami lub grzybami. Warto sprawdzić czy nie pojawiły się również inne objawy takie jak: swędzenie, pieczenie, ból podczas oddawania moczu czy obrzęk pochwy. 
 
Wydzielina o różowym zabarwieniu pojawi się także podczas podrażnienia pochwy przez różne czynniki, takie jak: stosowanie środków antykoncepcyjnych, prezerwatyw bądź tamponów. 
 

Śluz przed 1 okresem 

Przed pierwszą miesiączką dziewczęta mogą zauważać śluz z pochwy. Jest to normalne zjawisko, spowodowane działaniem hormonów płciowych i rozwojem narządów rodnych. Wygląd i konsystencja wydzieliny przed pierwszą miesiączką mogą się różnić u różnych dziewcząt. Kolor może być biały, przezroczysty, żółty lub lekko brązowy. Może być gęsty, lepki, śliski. Co ważne wydzielina zazwyczaj nie ma zapachu. Na pewno warto zwrócić uwagę również na inne objawy świadczące o nadejściu pierwszego okresu. Dziewczęta mogą doświadczać wahań nastroju, takich jak drażliwość lub płaczliwość. Może pojawić się łagodny lub silny ból brzucha w formie skurczy. Ból pleców oraz zwiększona wrażliwość piersi. 
 

Prześlij komentarz

0 Komentarze