Dlaczego dziecko z refluksem kaszle?

dlaczego dziecko z refluksem kaszle

Objawy refluksu u dziecka bywają bardzo niejednoznaczne. Pojawia się kaszel, który łączony jest na początku ze zwykłą infekcją czy bólem gardła. Zazwyczaj mija bardzo dużo czasu, aż zostanie postawiona właściwa diagnozy przez pediatrę. Rodzice pierwsi wyłapują niepokojące objawy, zastanawiają się, dlaczego dziecko z refluksem kaszle. Postarajmy się dokładnie przeanalizować związek refluksu z kaszlem. Jest to bardzo istotny objaw, który jest bardzo często lekceważony.

Refluks u dziecka a kaszel

Kaszel sam w sobie nie jest czymś złym, jest naturalnym odruchem, mającym za zadanie usunięcie z dróg oddechowych zalegającej tam wydzieliny czy też innych zanieczyszczeń, które dostały się wraz ze wdychanym powietrzem. Nasz organizm został tak skonstruowany, aby jak najlepiej bronić nasz układu oddechowego przed różnego rodzaju zagrożeniami. Dobrze jest to widoczne na przykładzie zachłyśnięcia. Kaszel pomaga pozbyć się zalegającego ciała obcego, udrażniając drogi oddechowe, ratuje nam życie.

W większości przypadków pojawienie się kaszlu najczęściej wiązane jest z chorobami układu oddechowego. Przy infekcjach pojawia się kaszel, który jest efektem postępującego zakażenia wirusowego. W początkowej fazie infekcji pojawia się kaszel suchy - nieproduktywny, który z czasem przechodzi w kaszel odkrztuszający zalegającą wydzielinę. Kaszel może wskazywać również na alergię i przypominać napady astmy. Wówczas związane jest to z działaniem czynnika alergizującego. Kaszel może być wynikiem zarówno alergii wziewnej (alergia na kurz, roztocza, uczulenie na proszek u niemowlaka) jak i pokarmowej (alergia na jajka, mleko). Kaszel u dziecka może być również objawem refluksu.

Kaszel objaw refluksu krtaniowo – gardłowego

Refluks to nic innego jak cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Jest ona kwaśna i powoduje jego podrażnienie. Jak to jest nieprzyjemne, wie każdy dorosły, który doświadczyć palącego pieczenia w przełyku w okolicach mostka. W literaturze medycznej refluks dzielony jest na refluks żołądkowo – przełykowy oraz refluks krtaniowo – gardłowy. O ile pierwszy może powodować nieprzyjemne pieczenie w postaci zgagi, o tyle drugi będzie manifestował się między innymi kaszlem.

Przełyk po połknięciu pokarmu powinien się w sposób naturalny kurczyć. Jest to odruch fizjologiczny, na którego nie mamy wpływu. Niestety zwłaszcza u małych dzieci, niemowląt może dochodzić do niewydolności pracy mięśni przełyku. Pokarm, zamiast trafiać prosto do żołądka, zaczyna się cofać wraz z pozostałą treścią żołądkową łącznie z kwasami solnymi. Tym samym pojawiają się objawy przełykowe i poza przełykowe takiej jak:   

  • uczucie przeszkody w przełyku,
  • chrząkanie,
  • kaszel,
  • chrypka (dysfonia),
  • odbijanie,
  • nieprzyjemny zapach z ust.

Kaszel przy refluksie krtaniowo-gardłowym pojawia się w sytuacji przedostania się treści żołądkowej do krtani oraz oskrzeli, może wystąpić już w takcie posiłku bądź po jego zakończeniu. 

 

refluks u niemowlaka a sen
 

Refluks u niemowlaka a sen

Wiele dzieci, niemowląt doświadcza kaszlu w nocy. Refluks u niemowlaka a sen są ściśle ze sobą powiązane. Kaszel refleksowy w nocy występuję zazwyczaj o tej samej porze. Wiele rodziców skarży się, że ich dziecko budzi się i kaszle zaraz 1,5 godziny czy 2 godziny po zaśnięciu. Jest to o tyle charakterystyczne, że ma to miejsce praktycznie każdej nocy. Potem dziecko zasypia już normalnie i nie kaszle. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego dziecko z refluksem kaszle?

Pokarm w nocy cofa się do przełyku, powodując silne jego podrażnienie. Cofaniu sprzyja sen na brzuchu, kiedy to całym ciałem dziecko naciska na żołądek. W takiej sytuacji organizm próbuje sobie poradzić z dyskomfortem właśnie przez kaszel. Kaszel jest nieraz tak silny, że wybudza dziecko ze snu. Niemowlęta mające problem z prawidłowym odkrztuszaniem charczą, większe dzieci po prostu kaszlą.

Jeśli dziecko nie kaszle w ciągu dnia, a ten objaw pojawia się tylko podczas jedzenia oraz w trakcie snu, możemy przypuszczać, że choruje na refluks krtaniowo-gardłowy. Chcąc się upewnić w diagnozie, warto wykluczyć infekcję oraz alergię. Kaszel refluksowy w przeciwieństwie do kaszlu o innym podłożu będzie utrzymywał się przewlekłe, długotrwałe, mimo podawanych leków. Podobnie zresztą jak chrypka.

Niektóre dzieci bardziej wrażliwe mogą nie tylko kaszlać w nocy czy charczeć, ale również wymiotować, zarzucając kwaśną treść żołądkową. Konieczne jest odpowiednie postępowanie i leczenie. Nieleczony refluks może spowodować zapalenie przełyku, zapalenie części nosowej i krtaniowej gardła, wrzody, utratę masy ciała i wiele innych negatywnych następstw. Na pewno nigdy nie należy lekceważyć kaszlu i starać się szukać właściwej odpowiedzi, dlaczego dziecko kaszle.

Prześlij komentarz

0 Komentarze