Kasza pęczek a odchudzanie

kasza pęczek a odchudzanie

Kasza pęczek jest ceniona w kuchni od wieków za swoje walory odżywcze i smakowe. To z jej dodatkiem przygotujemy pyszną zupę krupnik, kaszeto czy wykorzystamy ją jako bazę do mięsa przy drugim daniu. Wiele osób na diecie zastanawia się - kasza pęczek czy tuczy, czy można jeść kaszę pęczek na diecie odchudzającej. Postaram się rozwiać wszystkie wasze wątpliwości, tak aby jedzenie było przyjemnością, a nie było połączone z lękiem o przytycie kolejnych, zbędnych kilogramów.

Kasza pęczek a odchudzanie

Kasza pęczek jest jednym z rodzajów kaszy jęczmiennej, pozyskiwana z ziaren jęczmienia. Jest najmniej przetworzona ze wszystkich kasz, gdyż pozbawiana jest tylko zewnętrznych łusek. Stanowi więc w rzeczywistości całe ziarno. Już ze względu na tak niski poziom przetworzenia, polecana jest w zdrowej zbilansowanej diecie, gdyż nie traci swoich właściwości odżywczych, jak to ma miejsce podczas rozdrabniania czy obróbki termicznej.

Kaszę pęczek, jak i inne kaszy jęczmienne, można jeść na diecie odchudzającej, ze względu na cenne źródło węglowodanów, pod warunkiem, że nie jest to dieta bezglutenowa. Jęczmień to źródło glutenu, więc jest przeciwwskazany przy diecie na celiakie czy nietolerancje glutenu. We wszystkich pozostałych dietach na odchudzanie można jeszcze kaszę pęczek bez najmniejszych obaw.

Sprawdź -> kasza manna a odchudzanie

Kasza jest sycąca, dzięki temu unika się ryzyka podjadania między posiłkami, co negatywnie wpływa na sam proces redukcji wagi. Z powodzeniem można ją włączyć do menu diety niskokalorycznej. Co więcej, w porównaniu z ryżem czy makaron zawiera znacznie więcej witamin i minerałów.

W 100 g kaszy pęczak znajduje się

  • Potas 280 mg
  • Fosfor 221 mg
  • Magnez 79 mg
  • Wapń 29 mg
  • Sód 9 mg
  • Żelazo 2,5 mg
  • Cynk 2,13 mg
  • Mangan 1,32 mg
  • Miedz 0,42 mg

kasza pęczek czy tuczy

Kasza pęczak stanowi źródło takich witamin jak A, E, K. W swoim składzie zawiera witamin z grupy B: B1, B2 oraz B6. Witaminy te są bardzo ważne, gdyż zapewniają prawidłowe działanie układu nerwowego, są odpowiedzialne za procesy metaboliczne na poziomie komórkowym oraz wszelkiego rodzaju reakcje immunologiczne organizmu. Witamina B3 w kaszy pęczak jest odpowiedzialna za prawidłową przemianę metaboliczną, co jest tak istotne przy odchudzaniu, gdzie zachwiany jest ten proces. B3 dodatkowo hamuje wchłanianie toksyn pochodzących z leków oraz wspomaga wytwarzanie czerwonych krwinek. Witaminy z pokarmu są lepiej przyswajalne niż te sztucznie wytworzone. Warto jeść takie produktu, które stanowią naturalne źródło minerałów i witamin, zwłaszcza gdy zależy nam na satysfakcjonujących efektach odchudzania.

Pęczak posiada dość niski indeks glikemiczny (IG = 45), co zapobiega wahaniom poziomu glukozy we krwi oraz wpływa na zmniejszenie poziomu glukozy. Zawiera błonnik, który reguluje pracę przewodu pokarmowego, zapobiegając zaparciom. Włókno pokarmowe nie tylko spowoduje wzrost uczucia sytości, ale pomoże w procesie regulacji perystaltyki przewodu pokarmowego. W trakcie odchudzania nie zwykle ważne jest przeciwdziałanie zaparciom oraz uregulowanie rytmu wypróżnień. Kasza pęczek wpływa również na detoksykację organizmu, co jest bardzo ważne w trakcie odchudzania. 

 

Kasza pęczek woreczek kcal

Będąc na diecie, bardzo wiele osób liczy kalorie spożywanych posiłków i zastanawia się kasza pęczek czy tuczy. Na opakowaniu podana jest kaloryczność danego produktów przypadająca na 100 g. Najłatwiej jest gdy kasza jest pakowana w woreczek, wówczas wiemy, ile jest kcal bez konieczności ważenia. Przyjmuje się, że 100 gram kaszy pęczak suchej to 354 kcal. Może się wydawać, że to dość dużo, więc dlaczego jest ona zalecana w okresie odchudzania. Kasza pęczek ma różną kaloryczność, inną przed gotowaniem a inną po ugotowaniu. W czasie gotowania kasza zwyczajnie zwiększy swoją objętość, czasem nawet dwu- lub trzykrotnie, tracąc przy tym sporo kcal, nawet aż do połowy wartości. I tak 100 g ugotowanego pęczaku będzie zawierało tylko około 170 - 180 kcal. To już niewiele prawda? Kasza pęczek to idealny produkt na odchudzanie - niskokaloryczny, działający przeciwzaparciom, zapewniający odpowiednią dawkę witamin oraz minerałów. Warto go włączać do codziennej diety redukcyjnej.

Prześlij komentarz

1 Komentarze