Kasza manna a odchudzanie

kasza manna a odchudzanie

Jednym z zaleceń diety odchudzającej jest zastąpienie białego pieczywa pełnoziarnistymi produktami zbożowymi. Są one źródłem węglowodanów, błonnika oraz takich witamin jak magnez, cynk czy żelazo. W naszym codziennym jadłospisie powinny się więc znaleźć pełnoziarniste pieczywo, makarony razowe, ryż brązowy, grube kasze czy płatki zbożowe z pełnego przemiału. A co z kaszą manną, która przecież zalicza się do kasz? Czy kasza manna tuczy? Czy można jeść kaszę manną na diecie redukcyjnej?

Kasza manna a odchudzanie 

Każdy z nas bardzo dobrze zna kaszę manną z czasów dzieciństwa. Nasze babcie oraz mamy podawały je z mlekiem, jako pełnowartościowy i sycący posiłek. Jestem pewna, że u większości budzi ona przyjemne wspomnienia. Choć zdarzą się i tacy, którzy po okresie dzieciństwa nie mogą na nią patrzeć. Zdarzają się też tacy, którzy z chęcią wracają do gotowanej kaszy mannej w życiu dorosłym. 

Doskonale wiemy, że podczas redukcji masy nie może zabraknąć kasz, które są świetnym źródłem węglowodanów złożonych. Nic więc dziwnego, że słysząc o kaszach w diecie na odchudzanie, na myśl przychodzi nam właśnie kasza manna. Warto jednak wiedzieć, że dietetycy bardzo różnie podchodzą do tematu kasza manna a skuteczne odchudzanie. Niektórzy twierdzą, że owszem różnie odmiany kaszy sprawdzają się świetnie podczas odchudzania, ale kasza manna jest jedną z najgorszych odmian, bo przecież w sklepach jest dostępna kasza jaglana, jęczmienna czy gryczana. Inni, zalecają lub warunkowo dopuszczają jej jedzenie ze względu na posiadane właściwości. Co więc w takiej sytuacji zrobić? Przecież nie chcemy jeść czegoś, co będzie dla nas nieodpowiednie i spowoduje przyrost wagi, zamiast jej redukcję. Ja uważam, że kaszę manną możemy włączyć do naszej diety i nie będzie ona tuczyć, ale pod określonymi warunkami. 

czy kasza manna jest fit

Czy kasza manna jest fit? 

Kasza manna, nazywana jest również grysikiem, należy do kasz drobnoziarnistych otrzymanych z rozdrobnienia ziaren pszenicy. Błędnie uważana jest za produkt wysokokaloryczny. Owszem w 100 gramach nieugotowanej kaszy znajduje się, aż 346 kalorii. Warto jednak pamiętać, że nie jemy surowej, niegotowanej kaszy. Podlega ona obróbce termicznej, gotowaniu, podczas którego grysik pęcznieje. Ze 100 gram nieugotowanej kaszy, otrzymujemy nawet 3 razy więcej kaszy. Kasza manna po ugotowaniu ma więc tylko 88 kalorii w 100 gramach. 
 

Kasza manna może z powodzeniem być włączana do diety na odchudzanie, podarunkiem, że nie stanowi głównego źródła żywienia. Nie może być stosowana w przypadku diety bezglutenowej, ponieważ jest produktem zbożowym i zawiera gluten. Może natomiast stanowić podstawę do wykonania dietetycznych deserów, (każdy nawet na diecie zasługuję na chwilę przyjemności), gdyż jest lekkostrawna oraz zawiera duże ilości skrobi, która powoduje uczucie sytości. Mimo że charakteryzuje się niską zawartością błonnika, zawiera sporo witamin: witaminy z grupy B, witaminę E, cynk, żelazo, mangan, krzem, potas oraz jod. 

Jak kasza manna najlepsza na odchudzanie? 

Ważna jest jakość kaszy mannej, jaką wybieramy. Szukając jej na sklepowych półkach, należy przyjrzeć się jej wyglądowi. Niektóre opakowania, szczególnie te z przezroczystymi okienkami pozwalają na określenie jakości i barwy kaszy. Warto ją delikatnie przesypać w opakowaniu, aby poznać konsystencję. Kasza manna powinna być przede wszystkim idealnie biała. Jeśli znajdziemy kilka ziarenek żółtych, to jeszcze nic złego nie oznacza. Należy również sprawdzić, czy ziarenka nie są posklejane. Niestety zdarza się, że kasza została zanieczyszczona podczas produkcji i może zawierać larwy owadów, które będą rozwijać się w kaszy. Lepiej unikać kupowania kaszy, w opakowaniach, które nie pozwalają ocenić jej jakości i świeżości. Niektóre sklepy oferują produkty na wagę. Warto dla pewności wybierać takie rozwiązanie. Ważna jest również sama struktura kaszy. Produkt powinien zawierać same drobne cząsteczki, które nie posiadają większych elementów. Dla bezpieczeństwa warto wybierać produkty ekologiczne BIO, które powstały w harmonii z naturą, bez udziału szkodliwych nawozów i oprysków. 

Podsumowując nasze małe dywagacje w temacie kasza manna a odchudzanie. Kasza manna po ugotowaniu nie zawiera zbyt dużo kalorii, nie jest więc aż tak kaloryczna, jak większości się zdaje. Sztuką jest jej odpowiednie przygotowanie np. ugotowanie grysiku na wodzie, chudym mleku i dobranie dodatków np. świeżych owoców czy musów. Jeśli lubisz kaszę manną, możesz śmiało ją jeść również na diecie podarunkiem, że nie jest to dieta bezglutenowa. Kasza manna dostarczy twojemu organizmowi niezbędnych witamin oraz minerałów. Kluczem do sukcesu w odchudzaniu jest przecież dobrze zbilansowana dieta. 
 
Więcej o odchudzaniu odszukać można pod adresem https://ptbo.edu.pl/ pod którym udostępniono dane i opinie sposobów na odchudzanie.  


Prześlij komentarz

3 Komentarze

  1. Wszystko, co ma wysoki IG nie jest polecane w diecie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ale najlepsza jest ugotowana na tłustym mleku i doprawiona miodkiem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam kaszę manną do picia z kubka. Bardzo rzadką :)

    OdpowiedzUsuń